برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 235 تا صفحه 267 .
 
عنوان مقاله: 

جنبش هاي اجتماعي جديد: پايان مبارزه براي رفاه و سياست اجتماعي؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور
 
چکیده: 

طرح مساله: هدف اين مقاله ارزيابي تغيير چشم اندازهاي رفاه اجتماعي با ظهور جنبش هاي اجتماعي جديد مي باشد. سوال اصلي پژوهش اين است كه آيا پيدايش جنبش هاي جديد به معناي فراموشي مبارزه براي رفاه و سياست اجتماعي مي باشد؟
روش: پژوهش حاضر براي ارزيابي رابطه جنبش هاي اجتماعي جديد و مقولات رفاه و سياست اجتماعي، روش هاي مطالعه اسنادي و استدلال تحليلي را به كار مي برد. اين مقاله با طرح ديدگاه هاي تبييني در رابطه با ظهور جنبش هاي جديد و رابطه آن با زوال ساختاري دولت رفاه مي كوشد با روش تحليلي، انواع ارتباطات مفهومي و كنشي بين دو مقوله جنبش هاي جديد و سياست هاي رفاه اجتماعي را طبقه بندي و ارايه كند.
يافته ها و نتايج: اين نوشتار بر اساس دستاوردهاي مفهومي و تحليلي خود امكان سازگاري، هم افزايي و تعامل بين ديدگاه هاي نظريه پردازان جنبش هاي اجتماعي جديد و پژوهشگران رفاه و سياست اجتماعي را مطرح مي كند: اين جنبش ها با ايجاد سه دسته از چرخش هاي فرهنگي، سياسي و مفهومي بر ابعاد مغفول رفاه بشري دست نهاده اند، روش هاي نويني را براي تاثيرگذاري بر تدوين و اصلاح سياست ها و برنامه هاي رفاهي پيش گرفته اند و بر درك مقولات رفاهي و گشودن چشم اندازهاي تازه براي پژوهش هاي رفاه و سياست اجتماعي موثر بوده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 748 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی