برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 133 تا صفحه 146 .
 
عنوان مقاله: 

اشتغال جوانان و چالش هاي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده آمار
 
چکیده: 

طرح مساله: مساله بيكاري جوانان از جمله مسايل مهم در برنامه ريزي هاي كلان كشور مي باشد. هر چند نرخ بيكاري جوانان از آمارگيرهاي معمول نيروي كار قابل محاسبه است، ولي چالش هاي مربوط به اشتغال جوانان و مشكلاتي كه آن ها در ورود به بازار كار، به دست آوردن و حفظ كار مناسب با آن مواجه هستند از اطلاعات حاصل از آمارگيري هاي مذكور قابل بررسي نيست.
روش تحقيق: براي جمع آوري اطلاعات مزبور، سازمان بين المللي كار، آمارگيري گذار از تحصيل به كار
(SWTS) را طراحي كرده است. نتايج اين آمارگيري، به كشورها كمك مي كند سياست گذاري و برنامه ريزي اشتغال مربوط به جوانان را بهبود بخشند.
به منظور آگاهي از مشكلاتي كه جوانان كشور در ورود به بازار كار با آن مواجه هستند، آمارگيري گذار جوانان از تحصيل به كار در سال 1384 در سه استان منتخب و با نمونه اي مشتمل بر 2925 خانوار اجرا شد.
يافته ها: نتايج به دست آمده از اين پژوهش نشان مي دهد عدم تعامل بين موسسات آموزشي و بازار كار، نبود فرصت هاي شغلي كافي و نابرابري فرصت هاي شغلي براي زنان و مردان، ضعف برنامه هاي حمايت از خود اشتغالي، سازمان يافته نبودن بازار كار كشور و كم رنگ بودن نقش موسسات كاريابي و موسسات محل تحصيل در اين بازار از جمله مهم ترين موانع گذر موفق جوانان محسوب مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1197 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی