برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 143 تا صفحه 168 .
 
عنوان مقاله: 

كه آن «اژدها» زشت پتياره بود (ويژگيها و اشارات مهم بن مايه «اژدها و اژدها كشي» در سنت حماسي ايران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

انحصار نوع ادبي حماسه به شاهنامه و نهايتا يكي دو منظومه پهلواني پس از آن در تحقيقات ايراني، از ضعفهاي آشكار پژوهشهاي اين حوزه تخصصي است و طبعا در بررسيهاي مربوط به بن مايه مشهور و جهاني «اژدها و اژدها كشي» در روايات حماسي و پهلواني ايران نيز شواهد و توضيحات غالبا مستند بر شاهنامه و منظومه هايي چون گرشاسپ نامه و فرامرزنامه بوده است.
براي نزديك شدن به مفهوم استقصاي تام و جامعيت و مانعيت درباره كيفيت مضمون «اژدها و اژدهاكشي» در سنت حماسي ايران، در اين مقاله به بررسي شاهنامه و متن كامل يا برگزيده و بخشي از يازده منظومه پهلواني پس از آن (بانو گشسپ نامه، برزونامه، برگزيده سام نامه، بهمن نامه، جهانگيرنامه، شهريارنامه، فرامرزنامه، كك كوهزاد، كوش نامه، گرشاسپ نامه و هماي نامه) پرداخته شده و برجسته ترين نكات، ويژگيها و اشارات اين بن مايه از آنها استخراج و طبقه بندي و تحليل گرديده است. اين ويژگيها و اشارات عبارت است از: دو زيست بودن اژدها؛ اژدها و مغاك زمين؛ دو سرداشتن اژدها؛ زخم ناپذيري پوست اژدها؛ اژدها و آب؛ ظهور اژدها در پيكر ابر بر دختر؛ اژدها و خسوف؛ نابود كردن اژدها مردم و چهار پايان را؛ اژدهاكشي يلان سيستان؛ آسيب پهلوان پس از اژدهاكشي؛ گرز و رزم ابزار ويژه اژدهاكشي.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مشتاق مهر، ر.، و آیدنلو، س. (1386). که آن «اژدها» زشت پتیاره بود (ویژگیها و اشارات مهم بن مایه «اژدها و اژدها کشی» در سنت حماسی ایران). پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), 1(2), 143-168. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66915Vancouver : کپی

مشتاق مهر رحمان، آیدنلو سجاد. که آن «اژدها» زشت پتیاره بود (ویژگیها و اشارات مهم بن مایه «اژدها و اژدها کشی» در سنت حماسی ایران). پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا). 1386 [cited 2021September17];1(2):143-168. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66915IEEE : کپی

مشتاق مهر، ر.، آیدنلو، س.، 1386. که آن «اژدها» زشت پتیاره بود (ویژگیها و اشارات مهم بن مایه «اژدها و اژدها کشی» در سنت حماسی ایران). پژوهش های ادب عرفانی (گوهر گویا), [online] 1(2), pp.143-168. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66915. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی