برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 95 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

تمایز بین اثر کمبود پروتامین و عدم فعال شدن اووسیت در موارد عدم لقاح پس از ICSI

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، گروه جنین شناسی، پژوهشکده رویان
 
چکیده: 

 هدف: بررسي ميزان تاثير هر يک از عوامل ذکر شده بر ايجاد PCC (Premature Chromosomal Condensation) (در اووسيتهاي لقاح نيافته حاصل از روش ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) است و همچنين در اين بررسي مشخص مي شود که آيا اين عوامل با يکديگر و يا به طور مستقل باعث عدم موفقيت در لقاح مي شوند يا خير؟
مواد و روشها: اين مطالعه به روش تجربي در دو گروه از بيماران صورت گرفت، به طوري که در گروه اول 56 زوج و در گروه دوم 86 زوج کانديد ICSI بودند. اووسيتهاي جمع آوري شده توسط اسپرمهايي که قبلا شستشو داده شده بودند، تزريق شدند. 16-18 ساعت پس از تزريق، اووسيتها از لحاظ وجود يا نبودن پيش هسته ها، بررسي شدند. در گروه دوم اووسيتهاي لقاح نيافته توسط يونومايسين فعال شدند که پس از ارزيابي مجدد وقوع لقاح در اين گروه، در نهايت اووسيتهاي لقاح نيافته در هر دو گروه براي بررسي وضعيت کروماتين اسپرم و اووسيت تثبيت و رنگ آميزي شدند.
يافته ها: ميزان لقاح در دو گروه اول و دوم به ترتيب 60.20 و 59.94 درصد بود که در گروه دوم به علت فعال سازي ميزان لقاح به 83.72 درصد افزايش يافت. در هر دو گروه ارتباط معني داري بين درصد CMA3 مثبت و لقاح ديده شد. در اين مطالعه در گروه اول، بين درصد PCC و لقاح و در گروه دوم، بين درصد PCC و CMA3 مثبت رابطه معني داري ديده شد. آناليز آماري اطلاعات در اين دو گروه از بيماران نشان داد كه نه تنها ميزان لقاح در دو گروه CMA3 مثبت بيشتر و كمتر از 30 درصد متفاوت است، بلكه درصد PCC اسپرم و اسپرمهاي سالم و دست نخورده (Intact) نيز در دو گروه متفاوت هستند.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که بعد از عدم فعال شدن اووسيت، كمبود پروتامين با القا PCC، دليل اصلي عدم موفقيت در لقاح در موارد پس از ICSI بوده و به طور مستقل از هم مي توانند بر روند لقاح تاثير داشته باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مردانی، م.، و نصراصفهانی، م.، و رضوی، ش.، و شیرازی، ر. (1385). تمایز بین اثر کمبود پروتامین و عدم فعال شدن اووسیت در موارد عدم لقاح پس از ICSI. (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal, 4(1), 95-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66895Vancouver : کپی

مردانی محمد، نصراصفهانی محمدحسین، رضوی شهناز، شیرازی رضا. تمایز بین اثر کمبود پروتامین و عدم فعال شدن اووسیت در موارد عدم لقاح پس از ICSI. (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal. 1385 [cited 2021July26];4(1):95-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66895IEEE : کپی

مردانی، م.، نصراصفهانی، م.، رضوی، ش.، شیرازی، ر.، 1385. تمایز بین اثر کمبود پروتامین و عدم فعال شدن اووسیت در موارد عدم لقاح پس از ICSI. (علوم تشریح ایران) Anatomical sciences journal, [online] 4(1), pp.95-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66895. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی