برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  62 , شماره  4 ; از صفحه 261 تا صفحه 269 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج درمان جراحي بيماران سين داكتيلي بيمارستان امام، 81-1372

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: سين داكتيلي (syndactyly) يا انگشتان پره دار (webbed fingers) به همراه پلي داكتيلي از شايع ترين آنومالي هاي مادرزادي است. با وجود تاريخچه نسبتا طولاني ترميم جراحي سينداكتيلي، هنوز هم دردمان ترميمي سين داكتيلي دشواري هاي خاص خود را دارد.
مواد و روشها: با هدف بررسي نتايج درمان جراحي سين داكتيلي دست در طي يك دوره
ده ساله، 77 بيمار (40 پسر و 37 دختر) مبتلا به سين داكتيلي (ميانگين سني 4.3 5.8± سال به هنگام عمل) را كه با متدهاي استاندارد جراحي در بيمارستان امام خميني (ره) تحت درمان ترميمي قرار گرفته اند، از حيث نتايج زيبائي و حس و عملكرد و ميزان بروز عوارض با انجام پيگيري هاي پس از عمل مطالعه كرده ايم.
يافته ها: در 71 مورد
(92.2%) سين داكتيلي از نوع ساده يا simple بود در حالي كه در 2 (2.6%) و 4 مورد (5.2%) به ترتيب سين داكتيلي از نوع complex و mixed بود. در 45 بيمار (58.4% ) ترميم بدون استفاده از گرافت پوستي انجام شده بود. نتيجه اعمال جراحي با انجام پيگيري هاي پس از عمل (با ميانگين 2.1 4.6± سال) در 81.8% خوب، در 13% متوسط و تنها در 5.2% ضعيف بود. از حيث عوارض، بيشترين فراواني مربوط به web migration بود (9.1%) و به دنبال آن scar contracture (7.8%)، عفونت (5.2%)، نكروز (3.9%) و در 2 مورد (2.6%) هم آنگولار دفرميتي ديده شد.
نتيجه گيري و توصيه ها: ما در اين مطالعه
نشان داديم كه انجام روش هاي جراحي ترميمي جهت ترميم سين داكتيلي طي ده سال اخير در بيمارستان امام خميني (ره) و با استفاده از تكنيك هاي جراحي مرسوم صورت پذيرفته، نتايج خوبي را به همراه داشته است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1196
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی