برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي قرآن و کتاب مقدس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه معارف اسلامی، دانشگاه علم و صنعت ایران
 
چکیده: 

ميان يازده دين زنده کنوني جهان، اسلام و مسيحيت به سبب آسماني و ابراهيمي بودن، برخورداري از کتاب مقدس و آموزه هاي بينشي و ارزشي و کنشي که البته در اسلام بيشتر و کامل تر تجلي يافته، و نيز پيروان فراوان، امتياز و برتري ويژه اي دارند و ميان نگره هاي ديني اسلام و مسيحيت، بازکاوي اهميت و جايگاه کتاب آسماني آن ها (قرآن و کتاب مقدس) به دليل تاثيرگذاري در همه عرصه هاي دين شناخت، اهميت فراواني دارد که در اين مقاله دنبال شده است.
بر اين اساس، نخست ماهيت و جايگاه قرآن و کتاب مقدس به طور جداگانه بررسي، سپس نقاط اشتراک و امتياز آن ها بازکاوي شده است. از آن جا که به اذعان همه مسلمانان و شواهد متقن ديگر، قرآن از رهگذر وحي در زماني محدود يعني 23 سال و با يک زبان يعني زبان عربي بر يک شخص يعني پيامبر اکرم (ص) و بدون هيچ کم و کاست و با برخورداري از عصمت لفظي فرود آمد، بر کتاب مقدس از آن جهت که به اذعان مسيحيان از رهگذر الهام و نه وحي، طي زماني طولاني يعني 1500 سال، با زبان هاي متعدد، بر شمار بسياري از اشخاص که عموما مجهولند، الهام شد و نيز به سبب اختلاف در شمار کتاب هاي مقدس و فقدان عصمت لفظي و عدم مصونيت از تحريف، برتري کامل دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نصیری، ع. (1386). بررسی تطبیقی قرآن و کتاب مقدس. قبسات, -(مسلسل 43), 59-87. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66836Vancouver : کپی

نصیری علی. بررسی تطبیقی قرآن و کتاب مقدس. قبسات. 1386 [cited 2021September25];-(مسلسل 43):59-87. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66836IEEE : کپی

نصیری، ع.، 1386. بررسی تطبیقی قرآن و کتاب مقدس. قبسات, [online] -(مسلسل 43), pp.59-87. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66836. 

 
بازدید یکساله 2211 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی