برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كارآيي و عوامل موثر بر آن در نظام بانكي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده پولی و بانکی
 
چکیده: 

انسان همواره خواهان دستيابي به كارآيي بيشتر است و آنرا وسيله اي براي رسيدن به سود يا مطلوبيت بيشتر مي داند. از نظر اقتصادي، كارآيي به مفهوم تخصيص بهينه منابع، حداكثر استفاده از منابع، تحمل حداقل هزينه ـ با تكنولوژي موجود ـ است.
امروزه محاسبه كارآيي در سازمانها و صنايع گوناگون يكي از اقدامات ضروري به منظور مقايسه ميزان رقابت پذيري در صحنه داخلي و خارجي يك كشور است و بانكها نيز از اين قاعده مستثني نيستند. بنابراين محاسبه كارآيي بانكها و شناخت عوامل موثر بر آن از اهميت فراواني برخوردار است. از اين رو در اين مطالعه ابتدا ادبيات كارآيي مرور و سپس مطالعات انجام شده در زمينه محاسبه و سنجش شاخصهاي كارآيي در سيستمهاي مختلف بانكي و نيز عوامل موثر بر آن بررسي مي شود. در ادامه، شاخص كارآيي در نظام بانكي كشور محاسبه و با استفاده از اطلاعات مربوط به چهارده بانك در سالهاي 1375ـ1382 نحوه تاثيرگذاري متغيرهاي عملكردي و ساختاري در وضعيت كارآيي نظام بانكي كشور با استفاده از روش غير پارامتريك «تحليل پوششي داده ها» بررسي مي شود.
به طور کلي بررسي شاخص كارآيي بانكها نشان مي دهد كه اين شاخص در صنعت بانكداري افزايش يافته است و اين مساله بيانگر عملكرد نسبي اصلاحات بخش پولي است. همچنين نتايج تحقيق نشان مي دهد كه بانكهاي خصوصي نسبت به بانكهاي دولتي از درجه كارآيي فني بيشتري برخوردارند. نسبت بازدهي به مقياس توليد در بانكهاي تجاري كاهشي بوده است كه اين امر بيانگر مقياس بزرگ و غير اقتصادي اين بنگاه ها است. افزون بر اين مقايسه شاخص كارآيي فني بانكهاي ايراني در مقايسه با بانكهاي خارجي بيانگر اين است كه در سالهاي 1379ـ1380 شاخص كارآيي بانكهاي داخلي بيشتر، اما در سالهاي 1381ـ1382 كاهش يافته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 686
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی