برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فلسفه و تاريخ در البدء والتاريخ مقدسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ اسلام دانشگاه الزهرا
 
چکیده: 

رابطه تاريخ و فلسفه، همواره يكي از مسايل مطرح در هر دو علم بوده است. برخي كوشيده اند تاريخ را تابع فلسفه نشان دهند كه البته امروزه مخالفاني جدي يافته است. آنان با استناد به اصول علمي، در ناصواب خواندن تلاش پيش گفته مي کوشند. مطهربن طاهر مقدسي از كساني است كه با مطرح كردن برخي مسايل فلسفي كنار روايات تاريخ به هر دو حوزه پرداخته است.
در آثار او، توجيه عقلاني از امور و وقايع، كنار كمك گرفتن از خرد براي تشخيص سره از ناسره به خوبي نمايان است. با اين حال، وي نتوانسته به تعريف دقيقي از «رابطه» فلسفه و تاريخ دست يابد و هر دو مقوله با پيوندهاي بسيار اندك با يك ديگر، كنار و گاه به دنبال هم مطرح شده اند. توجه وي به مسايل فلسفي و توجيه عقلاني آن را مي توان ناشي از وضعيت عصر وي دانست كه مقدسي به علل متعدد از جمله علايق شخصي و حس مسووليت و دينداري به آن روي آورده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بختیاری، ش. (1385). فلسفه و تاریخ در البدء والتاریخ مقدسی. قبسات, -(مسلسل 42), 109-122. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66816Vancouver : کپی

بختیاری شهلا. فلسفه و تاریخ در البدء والتاریخ مقدسی. قبسات. 1385 [cited 2021August03];-(مسلسل 42):109-122. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66816IEEE : کپی

بختیاری، ش.، 1385. فلسفه و تاریخ در البدء والتاریخ مقدسی. قبسات, [online] -(مسلسل 42), pp.109-122. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66816. 

 
بازدید یکساله 146 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی