برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي برهان وجودي آنسلم براي اثبات وجود خدا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم انتظامی
 
چکیده: 

نوشتاري که پيش رو داريد به بررسي يکي از براهين پرسابقه اثبات وجود خداوند در تاريخ فلسفه غرب مي پردازد که با عنوان «برهان وجودي» معروف بوده و از زمان کانت به اين نام موسوم شده است.
در اين نوشتار به سابقه تاريخي اين برهان در فلسفه مسيحي پرداخته شده و وجود و تقريرهاي گوناگون برهان اشاره شده و به تفصيل به بيان دو تقرير آنسلم از برهان توجه شده است. آنسلم در تقرير اول از تصور خدا به عنوان بزرگ ترين موجود ممکن قابل تصور به اثبات وجود خدا مي پردازد و در تقرير دوم به وجوب وجود آن  تاکيد مي کند. ما در اين مقاله به نقطه نظرات فلسفه درباره وجود يک يا دو نوع تقرير از برهان وجودي توجه کرده و دو تقرير را پذيرفته ايم.
در طول پيدايش و تکوين، اين برهان مورد انتقاد فراواني واقع شده است که از زمان خود آنسلم با گونيلو شروع و با توماس آکوئيني و کانت ادامه يافته و هنوز مورد بحث افرادي نظير جان هيگ و ديگران نيز قرار گرفته است. جوهر اين نقدها اين است که از صرف تصور چيزي، نمي توان به وجود عيني آن راه يافت. ما نتيجه گيري کرده ايم که شارحان و پذيرندگان، هرچقدر تلاش کرده اند نتوانسته اند مشکلات برهان را برطرف نمايند و آن چيزي جز، خلط ميان مفهوم، مصداق و انتظار آثار وجود خارجي از وجود ذهني و نيز خلط مرز منطق مابعدالطبيعه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبدی، ت. (1385). بررسی برهان وجودی آنسلم برای اثبات وجود خدا. قبسات, -(مسلسل 41), 135-162. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66809Vancouver : کپی

عبدی توحید. بررسی برهان وجودی آنسلم برای اثبات وجود خدا. قبسات. 1385 [cited 2021September22];-(مسلسل 41):135-162. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66809IEEE : کپی

عبدی، ت.، 1385. بررسی برهان وجودی آنسلم برای اثبات وجود خدا. قبسات, [online] -(مسلسل 41), pp.135-162. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66809. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی