برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پلنتينگا و جايگاه استدلال در اعتقاد به خداوند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* حوزه علمیه قم
 
چکیده: 

مهم ترين ديدگاه پلنتينگا اين است که اعتقاد به خداوند در عين اين که اعتقادي است کاملا معقول و منطقي ولي به هيچگونه استدلال عقلي نياز ندارد. يعني از اعتقادات واقعا پايه است؛ برخلاف دليل گرايان ـ الاهيات عقلي ـ که مي کوشند بر وجود خداوند برهان اقامه کند و بر اين باورند که هيچ ديني مقبول نيست مگر آن که معقول باشد و هيچ ديني معقول نيست مگر آن که توسط قراين و دلايل تاييد شود. آنان اعتقاد دارند که به جز اوليات و وجدانيت که اعتقاد واقعا پايه هستند، ديگر اعتقادات آنگاه ارزش عقلاني دارند که به اعتقادات ياد شده بازگردند.
پلنتينگا معيار و مبناي ياد شده را ناتمام دانسته و نقض هايي را بر آن وارد کرده است. سپس معيار ديگري را در تشخيص اعتقادات پايه پيشنهاد مي کند و آن اينکه: هر اعتقادي که در قبول آن به دليل نياز نباشد، اعتقاد پايه است.
پلنتينگا بر اساس روش ياد شده، اعتقاد به خدا را براي فرد ديندار اعتقاد پايه مي داند. زيرا اگر فرد ديندار اعتقاد پايه مي داند. زيرا اگر فرد ديندار دريابد که اعتقاد او از سنخ اعتقاداتي است که پذيرش آن ها منوط به استنتاج آن ها از ساير اعتقادات نيست، اعتقاد وي، اعتقاد واقعا پايه خواهد بود. در ادامه نقدهاي مطرح بر اين نظريه، طرح و بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ربانی گلپایگانی، ع. (1385). پلنتینگا و جایگاه استدلال در اعتقاد به خداوند. قبسات, -(مسلسل 41), 113-134. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66803Vancouver : کپی

ربانی گلپایگانی علی. پلنتینگا و جایگاه استدلال در اعتقاد به خداوند. قبسات. 1385 [cited 2021September22];-(مسلسل 41):113-134. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66803IEEE : کپی

ربانی گلپایگانی، ع.، 1385. پلنتینگا و جایگاه استدلال در اعتقاد به خداوند. قبسات, [online] -(مسلسل 41), pp.113-134. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66803. 

 
بازدید یکساله 158 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی