برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پلنتينگا و جايگاه استدلال در اعتقاد به خداوند

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* حوزه علمیه قم
 
چکیده: 

مهم ترين ديدگاه پلنتينگا اين است که اعتقاد به خداوند در عين اين که اعتقادي است کاملا معقول و منطقي ولي به هيچگونه استدلال عقلي نياز ندارد. يعني از اعتقادات واقعا پايه است؛ برخلاف دليل گرايان ـ الاهيات عقلي ـ که مي کوشند بر وجود خداوند برهان اقامه کند و بر اين باورند که هيچ ديني مقبول نيست مگر آن که معقول باشد و هيچ ديني معقول نيست مگر آن که توسط قراين و دلايل تاييد شود. آنان اعتقاد دارند که به جز اوليات و وجدانيت که اعتقاد واقعا پايه هستند، ديگر اعتقادات آنگاه ارزش عقلاني دارند که به اعتقادات ياد شده بازگردند.
پلنتينگا معيار و مبناي ياد شده را ناتمام دانسته و نقض هايي را بر آن وارد کرده است. سپس معيار ديگري را در تشخيص اعتقادات پايه پيشنهاد مي کند و آن اينکه: هر اعتقادي که در قبول آن به دليل نياز نباشد، اعتقاد پايه است.
پلنتينگا بر اساس روش ياد شده، اعتقاد به خدا را براي فرد ديندار اعتقاد پايه مي داند. زيرا اگر فرد ديندار اعتقاد پايه مي داند. زيرا اگر فرد ديندار دريابد که اعتقاد او از سنخ اعتقاداتي است که پذيرش آن ها منوط به استنتاج آن ها از ساير اعتقادات نيست، اعتقاد وي، اعتقاد واقعا پايه خواهد بود. در ادامه نقدهاي مطرح بر اين نظريه، طرح و بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 84
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی