برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بناهاي اساطيري و راز جاودانگي در اسطوره هاي ملي و مذهبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

انسان، از آغاز پيدايش براي درك و رسيدن به جاودانگي، به تلاش هاي بسياري دست زده است. او بدين منظور نمونه هاي جاودانه گوناگوني تصور كرده و ساخته است. يكي از آشكارترين اين نمونه ها، تصور بناهاي جاودانه است.
در اساطير ايران، سخن از بناهايي است كه به منظور گريز از مرگ و رسيدن به جاودانگي، ساخته يا تصور شده اند. اين بناها، با ويژگي هايي ماورايي و با ديوارهايي از جنس سنگ هاي مقدس يا فلزند.
بسياري از اين بناها، از نظام هاي مشتركي پيروي مي كنند. با گذر از تفاوت هاي ظاهري و راه يافتن به لايه هاي پنهان اين تصورات، مي توان پي برد كه تصور چنين بناهايي، نوعي «فرم» يا «شكل» بخشيدن به معناي جاودانگي است.
در اين مقاله با كنار هم قرار دادن و بررسي ويژگي هاي مشترك و اجزاي چنين بناهايي كوشيده ايم اصلي ثابت و سرچشمه اي واحد، ميان عناصر متغير آنها نشان دهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نیکوبخت، ن.، و اکبری گندمانی، ه. (1385). بناهای اساطیری و راز جاودانگی در اسطوره های ملی و مذهبی. پژوهش زبان و ادبیات فارسی, -(7), 59-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66735Vancouver : کپی

نیکوبخت ناصر، اکبری گندمانی هیبت اله. بناهای اساطیری و راز جاودانگی در اسطوره های ملی و مذهبی. پژوهش زبان و ادبیات فارسی. 1385 [cited 2021September27];-(7):59-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66735IEEE : کپی

نیکوبخت، ن.، اکبری گندمانی، ه.، 1385. بناهای اساطیری و راز جاودانگی در اسطوره های ملی و مذهبی. پژوهش زبان و ادبیات فارسی, [online] -(7), pp.59-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66735. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی