برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  7 , شماره  4 ; از صفحه 129 تا صفحه 142 .
 
عنوان مقاله: 

رشد، عملكرد و اجزاي عملكرد دانه سه ژنوتيپ گندم دوروم تحت تراكم هاي مختلف كاشت در اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

علي رغم اهميت اقتصادي گندم دوروم، اطلاعات كمي در مورد رشد و عملكرد آن تحت شرايط مختلف در ايران و اصفهان وجود دارد. به منظور بررسي رشد، عملكرد دانه سه ژنوتيپ گندم دوروم (Osta/Gata، Dipper-6و (P140100 تحت تاثير پنج تراكم كاشت (200، 275، 350، 425، 500بذر در متر مربع) در منطقه اصفهان ، آزمايشي با بهره گيري از طرح كرتهاي خرد شده، در قالب بلوكهاي كامل تصادفي با 4 تكرار، در مزرعه تحقيقاتي دانشكده كشاورزي، دانشگاه صنعتي اصفهان، در سال 80-1379 انجام شد كه در آن ژنوتيپ، تيمار اصلي و تراکم کاشت، تيمار فرعي در نظر گرفته شد و هر کرت شامل 6 رديف کاشت شش متري به فواصل 25 سانتي متر بود.
نتايج نشان داد که ميان ژنوتيپ ها از نظر ويژگي هاي مرفولوژيکي، اجزاي عملکرد دانه، تفاوت معني داري وجود دارد. ژنوتيپ
Osta/Gata بيشترين شمار سنبله در هر مترمربع، وزن هزاردانه و عملكرد دانه را دارا بود، در حالي كه بالاترين شاخص سطح برگ، بلندترين ارتفاع بوته و بيشترين عملكرد بيوژيك در ژنوتيپ P140100 به دست آمد. ژنوتيپ Dipper-6 نيز با شمار سنبله هاي تقريبا برابر با ژنوتيپ Osta/Gata و بيتشترين شمار دانه در سنبله عملكرد نسبتا بالايي را توليد كرد و بيشترين شاخص برداشت به طور معني داري افزوده شد ولي از شمار دانه در سنبله و وزن هزار دانه به طور معني داري افزوده شد ولي از شمار دانه در سنبله و وزن هزار دانه به طور معني داري كاسته شد. عملكرد دانه با شمار سنبله در واحد سطح، شمار دانه در سنبله و وزن هزار دانه هم بستگي مثبت و معني داري را نشان داد، ولي با شاخص برگ و ارتفاع گياه هم بستگي منفي و معني داري داشت. بر اساس نتايج به دست آمده از اين آزمايش ژنوتيپ Osta/Gata با تراكم مطلوب حدودا 425 بذر در مترمربع (185 كيلوگرم بذر در هكتار) تحت شرايط آب و هوايي اصفهان از نظر توليد عملكرد دانه بر ژنوتيپ هاي ديگر برتري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زرین آبادی، ا.، و احسان زاده، پ. (1382). رشد, عملکرد و اجزای عملکرد دانه سه ژنوتیپ گندم دوروم تحت تراکم های مختلف کاشت در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(4), 129-142. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=667Vancouver : کپی

زرین آبادی ایمان، احسان زاده پرویز. رشد, عملکرد و اجزای عملکرد دانه سه ژنوتیپ گندم دوروم تحت تراکم های مختلف کاشت در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021May08];7(4):129-142. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=667IEEE : کپی

زرین آبادی، ا.، احسان زاده، پ.، 1382. رشد, عملکرد و اجزای عملکرد دانه سه ژنوتیپ گندم دوروم تحت تراکم های مختلف کاشت در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(4), pp.129-142. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=667. 

 
بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی