برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  50 , شماره  96 ; از صفحه 235 تا صفحه 240 .
 
عنوان مقاله: 

نوروبورليوز در جريان تب راجعه و گزارش يك مورد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، گروه بیماریهای عفونی
 
چکیده: 

مقدمه: تب راجعه بيماري اسپيروكتي است كه توسط گونه هاي مختلف بورليا ايجاد مي شود. تب راجعه به عنوان يك عفونت خوني شناخته مي شود و با حملات تب و لرز و اسپيروكتمي مشخص مي­گردد ولي به ندرت مشاهده شده كه تمايل به درگيري سيستم عصبي دارد. اين گزارش با هدف معرفي يک بيمار مبتلا به نوروبيلوز که در جريان تب راجعه تشخيص داده شده است مي باشد.
معرفي بيمار: بيمار معرفي شده در اين مقاله, خانم 22 ساله افغاني است كه با تابلوي باليني مننژيت و حملات مكرر تب و لرز مراجعه در مرداد ماه 1384كرده است. در اقدامات تشخيصي انجام شده، طرح مننژيت آسپتيك در بزل مايع نخاعي کمري داشته و در اسمير خون محيطي بيمار در نوبت سوم، اسپيروكت گزارش شد. بيمار با تشخيص مننژيت در جريان تب راجعه، تحت درمان با سفترياكسون وريدي قرار گرفت و با تجويز اولين دوز سفترياكسون دچار واكنش جاريش - هرگز هايمر شد. بيمار به مدت 14 روز تحت درمان با سفترياكسون وريدي قرار گرفت و پس از طبيعي شدن مايع مغزي نخاعي در پايان درمان، با حال عمومي خوب و بدون علايم تحريك مننژ ترخيص شد.
نتيجه گيري: در مناطق آندميک تب راجعه در بيماراني که با تابلوي مننژيت آسپتيک مراجعه مي کنند، علاوه بر علل شايع آن بايستي به فکر تب راجعه نيز بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی