برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  50 , شماره  96 ; از صفحه 211 تا صفحه 216 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه شيوع فاسيکولاسيون و درد عضلاني پس از عمل به دنبال مصرف ساکسينيل کولين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان امام رضا (ع)، گروه بی هوشی
 
چکیده: 

مقدمه: فاسيكولاسيون و درد عضلاني جزء عوارض شايع بعد از مصرف ساكسينيل كولين است كه كاهش شيوع و شدت آن علاوه بر راحتي بيمار بعد از عمل، عوارض جانبي ساکسينيل کولين را كاهش مي دهد. اين مطالعه با هدف بررسي شدت و شيوع درد عضلاني و فاسيکولاسيون بعد از تزريق ساکسينيل کولين و مقايسه آن در سه گروه انجام شده است.
روش كار: اين پژوهش مورد – شاهدي در سال 1385 در 75 بيمار با
ASAI که جهت جراحي استخواني انتخاب شده بودند، در بيمارستان امام رضا (ع) مشهدانجام شده است. اين بيماران به صورت تصادفي به سه گروه مساوي تقسيم شدند. در گروه اول تيوپنتال سديم و ساکسنيل کولين 1.5 ميلي گرم در کيلوگرم، در گروه دوم پروپرفول و ساکسينيل کولين 1.5 ميلي گرم در کيلوگرم و در گروه سوم تيوپنتال و 3 ميلي گرم در کيلوگرم ساکسنيل کولين تجويز شد. شيوع و شدت فاسيکولاسيون، وضعيت لوله گذاري تراشه بعد از يک دقيقه و درد عضلاني بيماران بعد از 24 ساعت بررسي گرديد. مشخصات فردي، شدت درد و فاسيکولاسيون در پرسشنامه جمع آوري گرديد. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني پردازش شد.
نتايج: شيوع فاسيكولاسيون در گروه اول
76% در گروه دوم 80% و در گروه سوم 84% مشاهده شد. شيوع درد عضلاني در گروه اول 24%، در گروه دوم 28% و در گروه سوم 20% مشاهده گرديد. اختلاف آماري معني داري بين گروه اول و دوم و هم چنين گروه اول و سوم از نظر فاسيكولاسيون، وضعيت لوله گذاري تراشه و درد عضلاني مشاهده نگرديد.
نتيجه گيري: تجويز پروپوفول به جاي تيوپنتال سديم (با وجود تقويت شلي عضلاني توسط پروپوفول) و هم چنين دوز بيشتر ساكسينيل كولين (تبديل فاز
I به فاز II بلوك عصبي عضلاني) تاثيري در ايجاد فاسيكولاسيون و درد عضلاني ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی