برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي و درمان صدمات نافذ گردن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، خیابان آ‍زادگان، بیمارستان امام خمینی، بخش گوش، گلو و بینی
 
چکیده: 

مقدمه: به دليل تراكم ساختمان هاي حياتي عمقي در ناحيه گردن و ساختار آناتوميكي ويژه آن، هنوز در مورد انتخاب روش ارزيابي و درمان مناسب بيماران با صدمات نافذ گردن اختلاف نظر وجود دارد.
روش كار: اين مطالعه از نوع توصيفي و گذشته نگر است كه در بيمارستان امام خميني اهواز در طي يك دوره 5 ساله بر روي 65 بيمار با صدمات نافذ گردن انجام شده است. اطلاعات جمعيتي بيماران با استفاده از روش spss و توصيفي بررسي شدند.
نتايج: بر اساس اين مطالعه، صدمات نافذ گردن با شيوع بيشتر در مردان جوان با سلاح هاي سرد و در ناحيه II گردن ديده شد. تمام موارد منفي جراحي در اثر آسيب هاي ناشي از سلاح سرد بودند. آسيب عروق اصلي گردن شايعترين آسيب گردن و تنها علت مرگ و مير در اين مطالعه بوده است. تمام بيماراني كه در نتيجه اقدامات تشخيصي انجام شده آسيب عناصر عمقي گردن داشته اند، در ضمن جراحي همان شواهد يافته شده است و تمامي بيماراني كه در نتيجه اقدامات تشخيصي انجام شده هيچ گونه آسيب عناصر عمقي گردن نداشته اند و تحت عمل جراحي قرار نگرفته اند بدون عارضه ترخيص شدند.
نتيجه گيري: در ارزيابي و درمان بيماران با صدمات نافذ گردن در صورت عدم وجود شرايط بحراني و در دسترس بودن ابزار تشخيصي و با توجه به دقت تشخيصي اين ابزار، استفاده از آنان به خصوص در مناطق آناتوميكي مشكل از نظر جراحي (نواحي I و III گردن) و استفاده از معاينات باليني مستمر در نواحي در معرض گردن (ناحيه II) روشي مطمئن و كاربردي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی