برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه منبع کنترل، شيوه هاي مقابله و باورهاي غيرمنطقي در زنان روسپي و عادي شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور شرقی، مرکز پزشکی شهید شوریده
 
چکیده: 

هدف: هدف پژوهش حاضر شناسايي و تعيين نوع شيوه هاي مقابله اي، منبع کنترل و باورهاي غيرمنطقي در زنان روسپي و مقايسه آن با زنان عادي مي باشد.
روش: در اين بررسي مقطعي، آزمودني هاي پژوهش 60 نفر (30 زن روسپي و 30 زن عادي) بودند که به کمک پرسش نامه هاي منبع کنترل راتر، شيوه هاي مقابله موس و بيلينگز و باورهاي غيرمنطقي جونز ارزيابي شدند. زنان روسپي به روش نمونه گيري در دسترس و گروه عادي از ميان کارآموزان آموزشگاه هاي فني و حرفه اي انتخاب، و از نظر سن و ميزان تحصيلات با آنان همتا شدند. داده ها به کمک آزمون هاي آماري t و خي دو تحليل شدند.
يافته ها: نتايج نشان داد که بين نوع منبع کنترل و بزهکاري رابطه وجود ندارد. هم چنين در دو گروه از نظر شيوه هاي مقابله متمرکز بر مساله و باورهاي منطقي تفاوتي ديده نشد. اما تفاوت معني داري ميان دو گروه در زمينه متغير شيوه مقابله متمرکز بر هيجان به دست آمد و زنان روسپي به طور معني داري (0.05>p) بيشتر از زنان عادي در برابر استرس، اين شيوه را به کار مي برند.
نتيجه گيري: زنان روسپي بيش از زنان عادي در برخورد با رويدادها و مشکلات زندگي، به دست کاري هيجاني و شيوه هاي مقابله اي متمرکز بر هيجان مي پردازند، در برابر تغيير درماندگي بيشتري احساس مي کنند و ميزان نگراني توام با اضطراب در آنان بالاتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زارعی دوست، ا.، و عاطف وحید، م.، و بیان زاده، س.، و بیرشک، ب. (1386). مقایسه منبع کنترل, شیوه های مقابله و باورهای غیرمنطقی در زنان روسپی و عادی شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), 13(3 (پیاپی 50)), 272-279. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66545Vancouver : کپی

زارعی دوست الهام، عاطف وحید محمدکاظم، بیان زاده سیداکبر، بیرشک بهروز. مقایسه منبع کنترل, شیوه های مقابله و باورهای غیرمنطقی در زنان روسپی و عادی شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار). 1386 [cited 2021July31];13(3 (پیاپی 50)):272-279. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66545IEEE : کپی

زارعی دوست، ا.، عاطف وحید، م.، بیان زاده، س.، بیرشک، ب.، 1386. مقایسه منبع کنترل, شیوه های مقابله و باورهای غیرمنطقی در زنان روسپی و عادی شهر تهران. مجله روانپزشکی و روانشناسی بالینی ایران (اندیشه و رفتار), [online] 13(3 (پیاپی 50)), pp.272-279. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66545. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی