برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آيا در بيماراني كه با شكايت اصلي افسردگي مراجعه مي كنند الگوي علايم با توجه به فصل متفاوت است؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بلوار حر عاملی، نرسیده به میدان بوعلی، بیمارستان روان پزشکی ابن سینا
 
چکیده: 

مقدمه: افسردگي بيماري جدي و شايعي است كه با اختلال آشكار در خلق مشخص مي شود. ميزان شيوع اختلال افسردگي تا 25% نيز گزارش شده است. در مطالعات مختلفي الگوي علايم افسردگي در بيماران با توجه به جنس، سن، محل زندگي، فصل و ... متفاوت عنوان شده است، به اين دليل در اين تحقيق به الگوي علايم افسردگي با توجه به فصل در بيماران افسرده پرداخته شده است.
روش انجام كار: در يك بررسي آينده نگر توصيفي كليه بيماران مراجعه كننده به كلينيك روان پزشكي بيمارستان امام رضا (ع) مشهد در طي زمستان 82 و تابستان 83 كه شكايت عمده آنها افسردگي بود، وارد تحقيق شدند. تمامي بيماران مورد مصاحبه روان پزشكي قرار گرفته و دو پرسشنامه مشتمل بر اطلاعات دموگرافيك و آزمون افسردگي بك
(BDI) براي آنها تكميل گرديد. اطلاعات به دست آمده از آيتم هاي متفاوت افسردگي بر اساس آزمون بك با حساسيت 95% در دو گروه زمستان و تابستان مورد مقايسه قرار گرفت.
نتايج: يكصد و يك بيمار با ميانگين سني
28.94 سال وارد مطالعه شدند كه ميانگين نمره بك در آنها 27.64 با انحراف معيار 12.43 بود. شدت افسردگي در گروه بيماران مراجعه كننده در زمستان و تابستان تفاوت معني داري نداشت، گرچه بعد اشتغال ذهني در مورد بدن و سلامت جسماني در زمستان به طور معني داري بالاتر از تابستان بود (p=0.03)،‌ نمره كلي آزمون بك در مراجعين زن و مرد بدون توجه به فصل تفاوت معني داري نداشت، اما علايم دشواري در شروع كار (p=0.008) و بي ميلي جنسي (p=0.018) به طور معني داري در مردان شديدتر از زنان بود. ميانگين كلي شدت افسردگي در بيماران روستايي نيز به طور معني داري بيشتر از بيماران شهري بود (p=0.025).
نتيجه گيري: در بيماران مورد مطالعه جنسيت و فصل مراجعه تفاوتي در الگوي علايم افسردگي ايجاد ننموده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی