برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سلول هاي بنيادي مزانشيمي: تمايز به سلول هاي رده استخواني و غضروفي در محيط آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پژوهشکده رویان، گروه سلول‌های بنیادی
 
چکیده: 

سلول هاي بنيادي مزانشيمي به دليل دارا بودن خاصيت خود تجديدي و توان تمايز به بافت هاي اسکلتي منبع مناسبي براي درمان ضايعات استخوان غضروف تلقي مي شود. برخي از محققان معتقدند براي افزايش کارآيي سلول درماني بهتر است سلول هاي مزانشيمي به صورت کاملا تمايز يافته در پيوند استفاده شود تا احتمال تمايز ناخواسته آنها به سلول هاي غير مرتبط کاهش يابد. اين قضيه اهميت تمايز آزمايشگاهي اين سلول ها را به خوبي نشان مي دهد. تمايز به استخوان و غضروف، در واقع جزء نخستين توانايي هايي بود که در اولين جداسازي سلول بنيادي مزانشيمي به آن اشاره شد. اگر چه تحقيقات اخير نشان داده است که سلول بنيادي مزانشيمي پتانسيل تمايزي فراواني دارند.
در اين مقاله، ظرفيت تمايز به استخوان و غضروف سلول بنيادي مزانشيمي مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مقدمه، خصوصيات سلول هاي بنيادي مزانشيمي توصيف شده است و پس از آن به مبحث تمايز به استخوان و غضروف پرداخته شده است. در اين ارتباط مباحثي نظير شرايط آزمايشگاهي لازم براي تمايز به استخوان و غضروف، تنظيمات مولکولي تمايز و مسيرهاي سيگنالي مربوطه و بالاخره ژن هايي که در اثر تمايز به استخوان و غضروف افزايش بيان دارند، مورد توجه قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باغبان اسلامی نژاد، م.، و افتخاری یزدی، پ. (1386). سلول های بنیادی مزانشیمی: تمایز به سلول های رده استخوانی و غضروفی در محیط آزمایشگاهی. یاخته, 9(3 (35) (ویژه نامه انگلیسی)), 158-169. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66509Vancouver : کپی

باغبان اسلامی نژاد محمدرضا، افتخاری یزدی پوپک. سلول های بنیادی مزانشیمی: تمایز به سلول های رده استخوانی و غضروفی در محیط آزمایشگاهی. یاخته. 1386 [cited 2021September25];9(3 (35) (ویژه نامه انگلیسی)):158-169. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66509IEEE : کپی

باغبان اسلامی نژاد، م.، افتخاری یزدی، پ.، 1386. سلول های بنیادی مزانشیمی: تمایز به سلول های رده استخوانی و غضروفی در محیط آزمایشگاهی. یاخته, [online] 9(3 (35) (ویژه نامه انگلیسی)), pp.158-169. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66509. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 330 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی