برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  6 , شماره  22 ; از صفحه 77 تا صفحه 90 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي صفات مرفولوژيكي و انباشت انواع فلاونوليگنان ها در گياه خارمريم كشت شده و بومي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرج، ابتدای جاده ماهدشت، موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی
 
چکیده: 

مقدمه: گياه خارمريم (Silybum marianum (L.) Gaertn) از ديرباز در درمان بيماري هاي كبدي استفاده مي شده و ميوه هاي فندقه اين گياه حاوي گروهي از تركيبات فلاونوييدي است كه به عنوان آنتي اكسيدانت كبد را محافظت مي كنند و سيلي مارين ناميده مي شوند. متابوليت هاي ثانويه داراي نقش هاي حياتي در اكوفيزيولوژي گياهان بوده و در اثر تغيير عوامل محيطي از نظر كمي و كيفي تغيير مي نمايند. بنابراين بايستي با تحقيقات مناسب و با استفاده از وسايل دقيق وكنترل شده اقدام به شناسايي عوامل مذكور نمود.
هدف: از آنجا كه عوامل محيطي تاثير بسيار عمده اي بر كيفيت و كميت متابوليت ‏هاي ثانويه توليد شده توسط گياهان دارند و به منظور شناخت عوامل موثر در توليد اين متابوليت ‏ها و كاربرد اين اطلاعات در زمينه فيزيولوژي گياهي بررسي اين متابوليت ‏ها در نمونه هاي بومي جمع آوري شده و كشت شده در شرايط كنترل شده صورت گرفت.
روش بررسي: دانه هاي اين گياه از نقاط مختلف كشور (شمال، غرب و جنوب غرب) جمع  آوري شد و به همراه دانه هاي با منشا مجارستان در گل خانه كشت داده شدند. ويژگي هاي رويشي و فيزيولوژيكي در طي رشد بررسي شدند. سپس مقدار كمي و كيفي تركيبات فلاونوييدي پس از استخراج از دانه هاي حاصله به روش HPLC بررسي شد.
نتايج: سيلي بين تركيب اصلي تشكيل دهنده سيلي مارين است و مقدار تجمع اين تركيبات در نمونه هاي جمع آوري شده از مناطق ايران بسيار بالاتر از نمونه هاي كشت شده در گل خانه است. به گونه اي كه بالاترين مقدار تجمع سيلي مارين در دانه هاي مناطق برازجان، رودبارك و مجار بود كه در هر دو شرايط كشت مقدار تجمع سيلي مارين در آن ها بالا بود. رابطه مثبت و معني دار بين طول ساقه اصلي با قطر كپه اصلي در هر گياه، تعداد شاخه هاي فرعي، تعداد كپه در هر گياه و وزن هزار دانه با مقدار سيلي مارين استخراج شده وجود دارد.
نتيجه گيري: بر پايه تحقيقات انجام شده عوامل محيطي محل رويش گياه خار مريم ضمن تاثير بر و ويژگي هاي رويشي بر مقدار كمي و كيفي تركيبات فلاونوليگناني نيز تاثير مي گذارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسنلو، ط.، و خاوری نژاد، ر.، و مجیدی هروان، ا. (1386). بررسی صفات مرفولوژیکی و انباشت انواع فلاونولیگنان ها در گیاه خارمریم کشت شده و بومی ایران. گیاهان دارویی, 6(22), 77-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66504Vancouver : کپی

حسنلو طاهره، خاوری نژاد رمضانعلی، مجیدی هروان اسلام. بررسی صفات مرفولوژیکی و انباشت انواع فلاونولیگنان ها در گیاه خارمریم کشت شده و بومی ایران. گیاهان دارویی. 1386 [cited 2021October23];6(22):77-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66504IEEE : کپی

حسنلو، ط.، خاوری نژاد، ر.، مجیدی هروان، ا.، 1386. بررسی صفات مرفولوژیکی و انباشت انواع فلاونولیگنان ها در گیاه خارمریم کشت شده و بومی ایران. گیاهان دارویی, [online] 6(22), pp.77-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66504. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی