برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع اختلال تحمل گلوکز و ديابت قندي و ارتباط آن با عوامل خطرساز در بيماران مبتلا به تالاسمي ماژور در مرکز تحقيقات تالاسمي و هموگلوبينوپاتي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، بیمارستان بعثت، دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 
چکیده: 

اختلال تحمل گلوکز و ديابت قندي يکي از شايعترين عوراض در بيماران مبتلا به بتاتالاسمي ميباشد که متعاقب تجمع آهن اضافي ايجاد مي شود. هدف از اين بررسي بررسي شيوع اختلال تحمل گلوکز و ديابت قندي و ارتباط آن با عوامل خطر ساز مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه کليه بيماران بالاي 5 سال مبتلا به بتاتالاسمي ماژور مراجعه کننده به مرکز تحقيقات تالاسمي اهواز از بهمن ماه سال 1382 لغايت بهمن ماه سال 1383، بطور مقطعي مورد ارزيابي قرار گرفتند. تشخيص ديابت و اختلال تحمل گلوکز بر اساس معيارهاي تشخيص
ADA و WHO پايه گذاري گرديد. در اين مطالعه از 195 بيمار 37 نفر (19 درصد) دچار اختلال تحمل گلوکز و 32 نفر (16.4 درصد) مبتلا به ديابت قندي بودند. 37 نفر (19 درصد) تاريخچه فاميلي مثبت از نظر ابتلا به ديابت داشتند.
يافته ها: در بيماراني که فريتين سرم بالاي 2000 يا کمتر از 2000 ميکروگرم در ليتر بود بترتيب در 40 درصد و
20.8 درصد اختلال تحمل گلوکز يا ديابت وجود داشت. بر اساس نتايج حاصل از اين مطالعه ميزان فريتين سرم، تاريخچه فاميلي ابتلا به ديابت قندي و مدت زمان تزريق خون و ميزان استفاده از دسفرال از عوامل مستعد کننده جهت ابتلا به ديابت قندي و اختلال تحمل گلوکز در بيماران مبتلا به بتاتالاسمي ماژور مي باشند و از طرف ديگر بزرگ بودن کبد و طحال نيز با شيوع بيشتر ديلبت همراهي دارد.
نتيجه گيري: لذا نتيجه گرفته مي شود که در صورت بالاتر بودن ميزان فريتين سرم از 2000 ميکروگرم در ليتر در اين بيماران بخصوص در صورت بزرگ بودن اندازه کبد و طحال و سابقه فاميلي مثبت بهتر است هر چه سريعتر و بصورت جدي تري تحت آهن زدايي با دسفرال جهت پايين آوردن ميزان فريتين سرم قرار بگيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی