برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع و فاکتورهاي خطر پر فشاري خون پس از پيوند کليه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
 
چکیده: 

هدف: افزايش فشارخون باعث آترواسکلروزيس تسريع يافته پس از پيوند کليه شده و فاکتور خطر مهمي براي مرگ و مير قلبي عروقي و نارسايي کليه پيوندي مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي شيوع افزايش فشارخون پس از پيوند کليه و ارتباط با فاکتورهاي خطر شايع قبل و پس از پيوند کليه مي باشد.
روش بررسي: بيماران مورد مطالعه در سال اول پس از پيوند هر 1 تا 2 ماه يکبار ويزيت شده و ضمن گرفتن شرح حال و معاينه فيزيکي با تاکيد روي اندازه گيري فشارخون، آزمايشات لازم انجام مي شد. فشارخون بالا يا مساوي
140/90 يا هر ميزان فشارخون با مصرف همزمان داروهاي پائين آورنده فشارخون به عنوان پر فشاري خون تعريف مي شد.
ارتباط فاکتورهاي خطر شامل سن و جنس گيرنده و دهنده، وزن گيرنده، هيپرتري گليسريدمي، هيپرکلسترولمي، ديابت و مصرف سيگار قبل و بعد از پيوند، سابقه فشارخون قبل از پيوند کليه و عملکرد پيوندي با افزايش فشارخون مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: 207 بيمار وارد مطالعه شده که
70.5 درصد آنها مرد و 29.5 درصد زن بودند. در 3 ماه پس از پيوند 73.4 درصد و در 6 ماه 76.8 درصد و در 12 ماه 84.5 درصد بيمار دچار پرفشاري خون بودند. در هيچ مقطع زماني، ارتباط معني داري بين افزايش فشارخون و جنس و سن گيرنده و دهنده و وزن گيرنده ديده نشد. همچنين ارتباطي بين افزايش فشارخون و سابقه ديابت، هيپرتري گليسريدمي، مصرف سيگار قبل و پس از پيوند کليه و هيپرکلسترولمي قبل از پيوند ديده نشد. هيپرکلسترولمي پس از پيوند در ماههاي 6 و 12، سابقه فشارخون قبل از پيوند در ماه 12 پس از پيوند و عملکرد کليه پيوندي ارتباط معني داري با افزايش فشارخون پس از پيوند داشتند. (به ترتيب p= 0.04، p= 0.043، p= 0.004، (p= 0.039.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان مي دهد که افزايش فشارخون پس از پيوند کليه شيوع بالايي دارد. بنابراين با توجه به اين شيوع بالا و اينکه افزايش فشارخون پس از پيوند فاکتور خطر مهمي براي افزايش مرگ و مير قلبي عروقي و نارسايي کليه پيوندي مي باشد، توصيه مي شود فشارخون بيماران در دو دوره پيگيري بدقت اندازه گيري شده و بيماران با فشارخون بالا از نظر علل قابل رفع مورد بررسي قرار گرفته و در ساير موارد فشارخون بصورت تهاجمي تحت درمانهاي غير دارويي، کاهش دوز استروئيد و سيکلوسپورين و در اکثر بيماران درمان دارويي قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 151 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی