برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1385 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 83 تا صفحه 102 .
 
عنوان مقاله: 

مفهوم نجات و سيماي نجات يافتگاه در قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

واژه نجات از واژگان اميد بخش بخش قرآني و يکي از مظاهر رحمت و لطف الهي است که حق تعالي براي فراهم سازي بستري مناسب جهت رهايي از ظلمت، رسيدن به نقطه اي امن و مطمئن، يا ايجاد فرصتي دوباره براي هدايت و تمهيدي در جهت ايصال به کمال، شامل حال انسان مي کند، اما انسان به فراخور اعتقادات فردي و وابستگي ها و دلبستگي هاي خويش، گاه اين نعمت را پاس مي دارد و گاه فرجام ناسپاسي و اعراض را بر خويشتن رقم مي زند.
در قرآن کرمي براي واژه «نجات» سه وجه آمده است: 1. نجوي و سخن در گوشي؛ 2. پرتاب به مکان مرتفع؛ 3. رهايي و خلاص. در اين جستار ضمن اشاره به وجوه پيشگفته، ويژگي ها و شرايط وجه سوم در قرآن کرمي بررسي و همچنين به تحليل عوامل و موانع نجات و موضع گيري نجات يافتگان پس از رهايي پرداخته شده است.
در قرآن از اين حقيقات پرده برداشته مي شود که تمامي انسان هاي منجي حقيقي را فقط خداي يگانه مي دانند و اين امر زماني رخ مي نمايد که در مهلکه اي عظيم فرو افتند، از همه اسباب قطع اميد کنند و با بازگشت به فطرت خداجوي هود، به سبيل نجات رهنمون شوند. افزون بر اين، سقوط دوباره فرد نجات يافته نيز ممکن است. به عبارتي ديگر، «نجات» واژه اي متفاوت از «فلاح» است و حوزه اي متفاوت از آن را شامل مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی