برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فاصله زماني شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبت هاي ويژه قلبي و عوامل موثر بر آن در بيماران مبتلا به سکته حاد قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه قلب و عروق، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: در حال حاضر در کشور ايران اولين عامل مرگ و مير، بيماري هاي قلبي و عروقي و در راس آنها بيماري هاي عروق کرونر مي باشد. بيشترين خطري که بيماران با ضايعات عروق کرونر را تهديد مي کند سکته قلبي و عوارض ناشي از آن مي باشد. حساس ترين زمان براي بيمار دچار سکته قلبي، 24 ساعت اول و بويژه چند ساعت اوليه پس از بروز درد حاد سينه مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي فاصله زماني از شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبت هاي ويژه قلبي (CCU) و عوامل موثر بر آن در بيماران مبتلا به به سکته قلبي مي باشد.
روش کار: اين مطالعه يک بررسي تحليلي- مقطعي مي باشد که بر روي 164 بيمار با ت تشخيص قطعي سکته قلبي که در بخش
CCU بيمارستان اکباتان شهر همدان بستري شده بودند، انجام شد. در اين مطالعه بيماران از هر دو جنس انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامه اطلاعات مورد نياز جمع آوري و توسط نرم افزار SPSS و آزمون آماري t-test مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: ميانگين مدت زمان صرف شده از زمان شروع درد سينه بيماران تا بستري شدن در
282, CCU دقيقه بود. ميانگين زمان از شروع درد تا مراجعه به مرکز درماني اوليه 207 دقيقه، از مرکز درماني اوليه تا اورژانس اکباتان 73 دقيقه و از اورژانس تا بستري در 28 CCU دقيقه طول کشيده بود. جنس، تحصيلات، فاصله محل زندگي تا مرکز درماني، محل درد قلبي و نوع درد قلبي از جمله مهمترين عواملي بودند که بر ميزان تاخير تاثير داشتند (P<0.05).
نتيجه نهايي: در اين مطالعه بيماران در هر سه مرحله تاخير داشتند که با مطالعه چند مرکزي و فراهم آوردن اطلاعات نسبتا وسيع و شناخت و رفع مشکلات مي توان در هر مرحله با کاهش مدت زمان تاخير تاثير گذاشته و مرگ و مير، عوارض و هزينه هاي سنگين درمان را کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قراخانی، م.، و نقش تبریزی، ب.، و امامی، ف.، و سیف ربیعی، م. (1386). بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبت های ویژه قلبی و عوامل موثر بر آن در بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 14(2 (مسلسل 44)), 51-55. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66426Vancouver : کپی

قراخانی محسن، نقش تبریزی بهشاد، امامی فرزاد، سیف ربیعی محمدعلی. بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبت های ویژه قلبی و عوامل موثر بر آن در بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1386 [cited 2021September26];14(2 (مسلسل 44)):51-55. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66426IEEE : کپی

قراخانی، م.، نقش تبریزی، ب.، امامی، ف.، سیف ربیعی، م.، 1386. بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبت های ویژه قلبی و عوامل موثر بر آن در بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 14(2 (مسلسل 44)), pp.51-55. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66426. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 230 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی