برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فاصله زماني شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبت هاي ويژه قلبي و عوامل موثر بر آن در بيماران مبتلا به سکته حاد قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه قلب و عروق، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: در حال حاضر در کشور ايران اولين عامل مرگ و مير، بيماري هاي قلبي و عروقي و در راس آنها بيماري هاي عروق کرونر مي باشد. بيشترين خطري که بيماران با ضايعات عروق کرونر را تهديد مي کند سکته قلبي و عوارض ناشي از آن مي باشد. حساس ترين زمان براي بيمار دچار سکته قلبي، 24 ساعت اول و بويژه چند ساعت اوليه پس از بروز درد حاد سينه مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي فاصله زماني از شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبت هاي ويژه قلبي (CCU) و عوامل موثر بر آن در بيماران مبتلا به به سکته قلبي مي باشد.
روش کار: اين مطالعه يک بررسي تحليلي- مقطعي مي باشد که بر روي 164 بيمار با ت تشخيص قطعي سکته قلبي که در بخش
CCU بيمارستان اکباتان شهر همدان بستري شده بودند، انجام شد. در اين مطالعه بيماران از هر دو جنس انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامه اطلاعات مورد نياز جمع آوري و توسط نرم افزار SPSS و آزمون آماري t-test مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: ميانگين مدت زمان صرف شده از زمان شروع درد سينه بيماران تا بستري شدن در
282, CCU دقيقه بود. ميانگين زمان از شروع درد تا مراجعه به مرکز درماني اوليه 207 دقيقه، از مرکز درماني اوليه تا اورژانس اکباتان 73 دقيقه و از اورژانس تا بستري در 28 CCU دقيقه طول کشيده بود. جنس، تحصيلات، فاصله محل زندگي تا مرکز درماني، محل درد قلبي و نوع درد قلبي از جمله مهمترين عواملي بودند که بر ميزان تاخير تاثير داشتند (P<0.05).
نتيجه نهايي: در اين مطالعه بيماران در هر سه مرحله تاخير داشتند که با مطالعه چند مرکزي و فراهم آوردن اطلاعات نسبتا وسيع و شناخت و رفع مشکلات مي توان در هر مرحله با کاهش مدت زمان تاخير تاثير گذاشته و مرگ و مير، عوارض و هزينه هاي سنگين درمان را کاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 257
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی