برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوارض ناشي از تعويض خون در نوزادان مبتلا به زردي بستري در بيمارستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: تعويض خون، جايگزيني تمام يا قسمت اعظم توده گلبول هاي قرمز و پلاسماي يک فرد گيرنده، با پلاسما و گلبول هاي قرمز سازگار از يک يا چند دهنده مي باشد. مطالعه حاضر با هدف تعيين عوارض تعويض خون در نوزادان بستري در بيمارستان اکباتان همدان در فاصله سال هاي 84-1381 انجام شد.
روش کار: اين مطالعه توصيفي- مقطعي بر روي 120 نوزاد که فقط به علت زردي تحت تعويض خون قرار گرفته بودند، انجام پذيرفت عوارض مورد بررسي شامل هيپوکلسمي، هيپرکالمي، ترومبوسيتوپني، انتروکوليت نکروزان
(NEC)، ايست قلبي، هيپوگليسمي، هيپوترمي، تشنج، سپسيس و مرگ و مير بعد از تعويض خون در مدت بستري در بيمارستان بود. اطلاعات حاصله، با نرم افزار آماري SPSS ويرايش دهم و با استفاده از آزمون c2 مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفتند.
نتايج: از 120 نوزاد مورد بررسي، 64 نوزاد (
53.3 درصد) پسر و 56 نوزاد (46.7 درصد) دختر بودند. فراواني عوارض ناشي از تعويض خون 74 مورد (%61.7) بود. ترومبوسيتوپني با 51.7 درصد بيشترين و هيپوکلسمي با 30.8 درصد دومين عارضه مشاهده شده در اين نوزادان بود. هيچ موردي از انتروکوليت نکروزان ديده نشد. فراواني مرگ و مير ناشي از تعويض خون 6 مورد (5 درصد) بود. عوارض ناشي از تعويض خون در نوزادان با وزن کمتر از 2500 گرم بيشتر از نوزادان با وزن بيش از 2500 گرم بود (P<0.05). عوارض ناشي از تعويض خون در نوزادان پره ترم بيشتر از نوزادان ترم بود (P<0.05).
نتيجه نهايي: اين مطالعه نشان داد ترومبوسيتوپني شايعترين عارضه ناشي از تعويض خون در نوزادان است و فراواني عوارض و مواردي مانند تشنج، ايست قلبي- تنفسي و مرگ و مير به دنبال تعويض خون در نوزادان پره ترم و نوزادان با وزن هنگام تولد کمتر از 2500 گرم بيشتر از نوزادان ترم و نوزادان با وزن بيشتر از 2500 گرم مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اقبالیان، ف. (1386). بررسی عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی بستری در بیمارستان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 14(2 (مسلسل 44)), 23-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66420Vancouver : کپی

اقبالیان فاطمه. بررسی عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی بستری در بیمارستان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1386 [cited 2021August02];14(2 (مسلسل 44)):23-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66420IEEE : کپی

اقبالیان، ف.، 1386. بررسی عوارض ناشی از تعویض خون در نوزادان مبتلا به زردی بستری در بیمارستان. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 14(2 (مسلسل 44)), pp.23-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66420. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 805 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی