برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کلسيفيکاسيون لنز داخل چشمي: گزارش باليني و آسيب شناختي و مروري بر منابع

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، بوستان نهم، بیمارستان لبافی نژاد، مرکز تحقیقات چش
 
چکیده: 

هدف: گزارش باليني و آسيب شناسي يک مورد کلسيفيکاسيون لنز داخل چشمي (IOL) آکريليک هيدروفيليک.
معرفي بيمار: مرد 48 ساله اي به علت تاري و کاهش ديد چشم چپ، 4 سال پس از جراحي فيکو و کارگذاري
IOL آکريليک هيدروفيل (Ophthalmed) مورد معاينه قرار گرفت. بهترين ديد اصلح شده چشم مزبور در حد 20.60 بود و در معاينه با اسليت لمپ، کدورت شيري رنگ IOL مشاهده شد. IOL کدر شده با يک IOL آکريليک هيدروفوب جايگزين گرديد. لنز خارج شده جهت ارزيابي ماکروسکوپي و ميکروسکوپي به آزمايشگاه آسيب شناسي بانک چشم جمهوري اسلامي ايران ارسال شد. در معاينه ماکروسکوپي، کدر شدن نوحي اپتيک و هاپتيک مشهود بود. در بررسي ميکروسکوپي مقاطع تهيه شده از ضخامت اپتيک لنز، رسوبات منتشر گرانولر ظريف و بازوفيليک با اندازه هاي متغير در داخل اپتيک، به موازات انحناي لنز و با يک ناحيه نسبتا شفاف از سطح اپتيک وجود داشتند. اين رسوبات در رنگ آميزي Von Kossa به رنگ قهوه اي تيره درآمدند که نشان دهنده محتواي بالاي کلسيم در آن ها بود.
نتيجه گيري: اين مقاله اولين گزارش باليني- آسيب شناختي از کلسيفيکاسيون
IOL با درگيري اپتيک و هاپتيک در ايران است. تعويض لنز در اين موارد با لنز داخل چشمي هيدروژل، روش مفيدي در بهبود ديد بيمار خواهد بود.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جوادی، م.، و میربابایی قفقازی، ف.، و رضایی کنوی، م. (1386). کلسیفیکاسیون لنز داخل چشمی: گزارش بالینی و آسیب شناختی و مروری بر منابع. بینا, 12(4 (پی در پی 49)), 523-528. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66377Vancouver : کپی

جوادی محمدعلی، میربابایی قفقازی فیروز، رضایی کنوی مژگان. کلسیفیکاسیون لنز داخل چشمی: گزارش بالینی و آسیب شناختی و مروری بر منابع. بینا. 1386 [cited 2021September27];12(4 (پی در پی 49)):523-528. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66377IEEE : کپی

جوادی، م.، میربابایی قفقازی، ف.، رضایی کنوی، م.، 1386. کلسیفیکاسیون لنز داخل چشمی: گزارش بالینی و آسیب شناختی و مروری بر منابع. بینا, [online] 12(4 (پی در پی 49)), pp.523-528. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66377. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی