برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 23 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل عددي مكانيزم تشكيل و توسعه ترك در سنگها تحت بارگذاري انفجار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی معدن، متالورژی و نفت
 
چکیده: 

از نقطه نظر كاربردهاي عملي استفاده از مواد منفجره، انجام يك انفجار موفق از اهميت زيادي برخوردار است. از كاربردهاي متداول استفاده از مواد منفجره مي توان به احداث سازه هاي زيرزميني (معادن، تونل ها، انبارها، آشيانه ها، نيروگاهها و...) و سازه هاي سطحي (تكيه گاه و ديواره مخازن سدها، ديواره كوههاي مجاور اتوبانها و راهها، ديواره هاي معادن روباز و ...) اشاره كرد. طراحي و انجام يك انفجار موفق باعث كاهش تخريب حاصله از انفجار به ديواره هاي سازه نهايي و همچنين كاهش چشمگير هزينه هاي نگهداري و بهره برداري از سازه خواهد شد. پروسه احتراق ماده منفجره منجر به تشكيل و گسترش يك موج انفجار قوي در داخل محيط درونگير ماده منفجره شده و محيط را تحت تغيير شكل هاي پيچيده قرار مي دهد. بسته به خواص فيزيكي، مكانيكي و مقاومتي محيط ميزان تخريب ناشي از موج انفجار مي تواند متغير باشد.
هدف از اين مقاله مطالعه مكانيزم تشكيل و توسعه ترك در محيطهاي سنگي سخت تحت بارگذاري ناشي از مواد منفجره مي باشد. ابتدا مكانيزم شكست و خردايش تحت پروسه انفجار با استفاده از نتايج حاصله از مطالعات عملي و آزمايشگاهي انجام شده در يكي از شركتهاي معدني بزرگ كانادا[1] ارائه و بحث شده است. سپس با استفاده از روشهاي تحليل عددي پروسه انتشار موج و خردايش شبيه سازي شده و نتايج حاصل از تحليل عددي با نتايج مطالعات ميداني و آزمايشگاهي مقايسه شده اند. نرم افزار المان مجزاي UDEC براي تحليل عددي مورد استفاده قرار گرفته است. الگوريتم اين نرم افزار مبتني بر مكانيك محيطهاي ناپيوسته بوده و داراي قابليت تحليل ديناميكي مي باشد. با توجه به پيچيدگي هاي مساله تحليل عددي انجام شده نتايج خوب و قابل مقايسه اي را با نتايج آزمايشگاهي و عملي نشان داده شده است. با توجه به تطبيق قابل قبول نتايج مي توان از روش عددي براي شرايط انفجاري متفاوت در سنگ هاي سخت استفاده كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مرتضوی، ع. (1385). تحلیل عددی مکانیزم تشکیل و توسعه ترک در سنگها تحت بارگذاری انفجار . مواد پرانرژی, 1(2), 23-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66272Vancouver : کپی

مرتضوی علی. تحلیل عددی مکانیزم تشکیل و توسعه ترک در سنگها تحت بارگذاری انفجار . مواد پرانرژی. 1385 [cited 2021July26];1(2):23-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66272IEEE : کپی

مرتضوی، ع.، 1385. تحلیل عددی مکانیزم تشکیل و توسعه ترک در سنگها تحت بارگذاری انفجار . مواد پرانرژی, [online] 1(2), pp.23-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66272. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی