برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تزريق مرفين به اضافه دگزامتازون در فضــاي اپيــدورال بـر روي دردهـاي پس از عمل در جراحي ديسک کمر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، بیمارستان شهید بهشتی، اتاق عمل
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: امروزه عمل جراحي ديسک در ستون فقرات يکي از عمل هاي شايع جراحي بوده و دردهاي پس از عمل يکي از مشکلات مهم اين گونه بيماران مي باشد. اين دردها موجب تأخير در ترخيص بيمار از بيمارستان شده و مانع از فعاليت هاي طبيعي آنان مي گردد. استفاده از مخدرها پس از عمل به تنهايي قادر به تسکين موثر اين دردها نبوده و روش هاي گوناگوني از جمله؛ استفاده از کورتيکواستروئيدها و مواد بي حس کننده را براي بهبود اين دردها عنوان نموده اند. در اين راستا هدف از اين پژوهش تعيين تاثير تزريق مرفين به اضافه دگزامتازون در فضاي اپيدورال بر روي دردهاي پس از عمل در جراحي ديسک کمر  بود.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر از نوع کارآزمايي باليني تصادفي دوسوکور بوده که بر روي
90 بيمار کانديداي عمل جراحي ديسک کمر در بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج و در سال هاي  1384ـ 1383 انجام شد. اين بيماران در سنين بيشتر از 16 سال و بر اساس طبقه بندي انجمن بيهوشي آمريکا در کلاس 1 و 2 بيهوشي قرار داشتند. بيماران به صورت تصادفي به گروههاي 15 نفري تقسيم شده و بيهوشي با روش يکسان در تمام بيماران انجام شد. در انتهاي عمل و پس از بستن دورا، در حجم هاي مساوي داروهاي ذير به ترتيب؛ گروه اول 5 سي سي ليدوکائين 2 درصد، گروه دوم 5 سي سي نرمال سالين) دارونما) ، گروه سوم 0.5 ميلي گرم مرفين، گروه چهارم 1 ميلي گرم مرفين، گروه پنجم 1.5 ميلي گرم مرفين و گروه ششم 2 ميلي گرم مرفين به ازاي هر سطح از مهره هايي که مورد عمل واقع مي شدند، دريافت مي کردند. همه گروهها به غير از گروههاي 1 و2 ، به ميزان 2 سي سي (معادل 8  ميلي گرم) دگزامتازون به مرفين اضافه شده و سپس حجم داروها در تمام گروهها با آب مقطر به 6 سي سي رسانده و تزريق انجام مي شد. پس از عمل، ميزان درد بيماران برحسب مقياس سنجش بصري درد ارزيابي شده و بر اساس آن، پتدين تجويز مي گرديد. ميزان پتدين مصرفي در 24 ساعت اول در بخش اندازه گيري و ثبت مي شد. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي  کروسکال واليس و يو مان ويتني انجام شد.
يافته ها: متوسط مصرف پتدين بيماران در
24 ساعت اول در سه گروه نخست تفاوت چنداني نداشت، ولي در سه گروه دوم به تدريج با افزايش دوز مرفين، شدت درد و نيز دوز پتدين مصرفي کاهش مي يافت، همچنين در هيچکدام از نقاط ارزشيابي درد، تفاوت معني داري بين گروههاي پنجم و ششم ملاحظه نگرديد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که استفاده از داروهاي مرفين و دگزامتازون در تزريق اپيدورال پس از عمل ديسککتومي به واسطه کاهش احساس درد پس از عمل موجب کاهش مصرف داروهاي مخدر مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

توکل، ک.، و دانشی، ع.، و کریم زاده شیرازی، ک. (1386). تاثیر تزریق مرفین به اضافه دگزامتازون در فضــای اپیــدورال بـر روی دردهـای پس از عمل در جراحی دیسک کمر. ارمغان دانش, 12(1 (پی در پی 45)), 107-115. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66246Vancouver : کپی

توکل کامران، دانشی عبدالهادی، کریم زاده شیرازی کامبیز. تاثیر تزریق مرفین به اضافه دگزامتازون در فضــای اپیــدورال بـر روی دردهـای پس از عمل در جراحی دیسک کمر. ارمغان دانش. 1386 [cited 2021July25];12(1 (پی در پی 45)):107-115. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66246IEEE : کپی

توکل، ک.، دانشی، ع.، کریم زاده شیرازی، ک.، 1386. تاثیر تزریق مرفین به اضافه دگزامتازون در فضــای اپیــدورال بـر روی دردهـای پس از عمل در جراحی دیسک کمر. ارمغان دانش, [online] 12(1 (پی در پی 45)), pp.107-115. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66246. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 258 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی