برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اثر ضد دردي گالبانوم (الئوگم رزين گياه باريجه) به وسيله تست فرمالين در موش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده پزشکی، بخش فیزیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: گياه باريجه از خانواده چتريان و از گياهان دايمي و بومي ايران و افغانستان مي باشد و مانند بسياري از گياهان، وجود مواد فعال بيولوژيک در آن به اثبات رسيده است. از جمله وجود ترپنوئيدها و آلکالوئيدها، آلفاپينن و کاردنوليدها در آناليز فيتوشيميايي عصاره هاي مختلف اين گياه ديده شده است و بر اين اساس پتانسيل آن را دارد که از نظر خواص ضد التهابي و درماني بيشتر بررسي شود. هدف از اين پژوهش ارزيابي اثر ضد دردي گالبانوم (الئوگم رزين گياه باريجه) به وسيله تست فرمالين در موش بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي در بخش فيزيولوژي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز در سال
1383 انجام گرديد و در آن 120 سر موش سوري نر با محدوده وزني32 ـ 25 گرم استفاده شد که به طور تصادفي در دوازده گروه ده تايي قرار گرفتند. در گروههاي باريجه با دوز 100 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن، مرفين با دوزهاي 4 و 6 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن و سديم ساليسيلات با دوزهاي 100 و 200 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن، 15 دقيقه قبل از تزريق فرمالين داروي مورد نظر به صورت داخل صفاقي تزريق شد. در گروههاي شاهد حجمي برابر از نرمال سالين (شاهد سديم ساليسيلات) و يا دي متيل سولفوکسيد) شاهد باريجه۱۵ (دقيقه قبل از تزريق زير جلدي فرمالين به صورت داخل صفاقي تزريق شد. در گروههاي ديکلوفناک سديم با دوزهاي 5 و 10 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن و پيروکسيکام با دوز 50 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن، 30 دقيقه قبل از تزريق فرمالين، داروي مورد نظر به صورت داخل صفاقي تزريق گرديد. بعد از دريافت داروها به مدت يک ساعت در محفظه مخصوص تست فرمالين رفتارهاي حيوان دقيقاً مشاهده و ثبت مي گرديد. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي آماري آناليز واريانس و به دنبال آن تست توکي براي مقايسه بين گروهها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين و خطاي معيار نمره درد در گروه باريجه، در مرحله حاد تست فرمالين
0.05±2.28 و در مرحله مزمن 0.03±1.09 بود که اين مقادير اختلاف معني دار با گروه کنترل که هيچ دارويي قبل از تست دريافت نکردند، داشت.
نتيجه گيري: بررسي نتايج و مشاهده رفتار حيوان نشان داد که تزريق داخل صفاقي شيرابه باريجه با دوز
100 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن، به طور معني دار نسبت به گروه کنترل قادر به کاهش درد مي باشد و با اين دوز در کاهش درد حاد و مزمن تست فرمالين رفتاري مشابه داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي و نيز مرفين از خود نشان مي دهد. همچنين باريجه در مرحله مزمن تست فرمالين به همراه ديکلوفناک يک اثر افزايشي نشان داد، بنابراين احتمالا باريجه اثرات ضد التهابي هم دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ظریف کار، ا.، و کرمی خیرآباد، م.، و اجتهادی، م.، و رستگار، ک.، و قلجه، م. (1386). ارزیابی اثر ضد دردی گالبانوم (الئوگم رزین گیاه باریجه) به وسیله تست فرمالین در موش. ارمغان دانش, 12(1 (پی در پی 45)), 19-27. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66229Vancouver : کپی

ظریف کار اسداله، کرمی خیرآباد مریم، اجتهادی مجید، رستگار کریم، قلجه مهناز. ارزیابی اثر ضد دردی گالبانوم (الئوگم رزین گیاه باریجه) به وسیله تست فرمالین در موش. ارمغان دانش. 1386 [cited 2021July24];12(1 (پی در پی 45)):19-27. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66229IEEE : کپی

ظریف کار، ا.، کرمی خیرآباد، م.، اجتهادی، م.، رستگار، ک.، قلجه، م.، 1386. ارزیابی اثر ضد دردی گالبانوم (الئوگم رزین گیاه باریجه) به وسیله تست فرمالین در موش. ارمغان دانش, [online] 12(1 (پی در پی 45)), pp.19-27. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66229. 

 
بازدید یکساله 163 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی