برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  2 , شماره  49 ; از صفحه 91 تا صفحه 106 .
 
عنوان مقاله: 

اياز در مثنوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه بوعلی همدان
 
چکیده: 

مقاله حاضر، بيانگر بخشي از كوشش گسترده تر نگارنده است كه در قالب يك طرح تحقيقاتي، در دانشگاه بوعلي سيناي همدان، ارايه شده است. در طرح مذكور، سعي بر اين بوده كه تعريفهاي مولوي از موضوعات مختلف در مثنوي مورد مطالعه قرار گيرد و مشتركات آن تعاريف، با يكديگر مقايسه و ارزيابي شود. اين تعريفها، صرفا در حوزه موضوعاتي چون عشق، عقل، پير و دوستي خلاصه نمي شود، بلكه توصيف مولانا از اسامي خاص نيز در اين مجموعه مي گنجد. يكي از اين اشخاص كه در مثنوي مكرر از او نام برده مي شود، اياز است؛ نام خاصي كه در فرهنگ ما، به سبب داشتن موقعيتي ويژه، مضمون رايجي در متنهاي ادبي و عرفاني پيدا كرده و در اين مسير چنان پيش رفته كه حكايتهاي او بيشتر جنبه افسانه اي به خود گرفته است.
سعي من در اين گزارش، علاوه بر تحليل شخصيت اياز در مثنوي، نگاهي گسترده تر به چگونگي شكل گيري و تكامل شخصيت اياز، تا زمان مولانا نيز هست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدی، ع. (1386). ایاز در مثنوی. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), 2(49), 91-106. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65978Vancouver : کپی

محمدی علی. ایاز در مثنوی. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی). 1386 [cited 2021September29];2(49):91-106. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65978IEEE : کپی

محمدی، ع.، 1386. ایاز در مثنوی. مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان (مطالعات و پژوهش های دانشکده ادبیات و علوم انسانی), [online] 2(49), pp.91-106. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65978. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی