برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 219 تا صفحه 232 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه کيفي دلايل انجام سقط جنين عمدي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی
 
چکیده: 

سقط عمدي يکي از عوامل مرگ و مير مادران در دنيا است. در ايران با وجود ممنوعيت قانوني و محدوديت فرهنگي و اجتماعي، آمار تخميني نشان دهنده وجود مواردي از سقط هاي عمدي است. هدف اين پژوهش دستيابي به دلايل انجام و انجام ندادن سقط جنين عمدي توسط گروهي از زنان بود.
مطالعه به روش كيفي و با استفاده از دو شيوه بحث گروهي متمركز و مصاحبه فردي انجام شد. 36 مصاحبه گروهي با زنان با سواد و بي سواد قوميت هاي بلوچ، ترک، ترکمن، عرب، فارس، کرد، گيلک، لر، مازندراني و 54 مصاحبه فردي با متخصصان زنان، ماماها و تا حد امكان ساير افرادي كه در انجام سقط عمدي دخالت دارند نظير ماماهاي محلي انجام شد. مصاحبه ها در محل سكونت هر قوم انجام گرفت تا عامل همجواري و تاثيرپذيري از ساير اقوام به حداقل برسد.
انجام سقط عمدي در زمان مصاحبه ها به چهار دليل کلي شامل تزريق واکسن سرخجه، بيماري مادر، نقص جنيني و بارداري ناخواسته قابل طبقه بندي بود. بارداري ناخواسته به عنوان اصلي ترين علت مطرح بود که در شرايط مختلف به خصوص وجود مشکلات مالي، منجر به انجام سقط عمدي مي گرديد. اعتقادات مذهبي به عنوان مهم ترين علت انجام ندادن سقط عمدي ذکر شد. با توجه به اين که بارداري هاي ناخواسته از علل عمده سقط جنين است، تغييرات قانوني اخير، اگرچه از بروز تعدادي از سقط هاي غيرايمن ناشي از بيماري مادر و يا نقايص جنيني جلوگيري خواهد نمود، ولي راه حل مناسبي براي جلوگيري از انجام تعداد بسيار زيادي از سقط هاي عمدي نخواهد بود. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 255
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی