برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 209 تا صفحه 217 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع و تغييرات مصرف مواد در بازماندگان زلزله بم هشت ماه پس از زلزله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر جنوبی، پلاک 669، مرکز ملی مطالعات اعتیاد، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

زلزله بم كه در زمستان 1382 به وقوع پيوست، تعداد بيشماري كشته و زخمي به جا گذاشت. هدف از اين مطالعه، تعيين شيوع و تغييرات شيوع مصرف مواد اپيوئيدي، الكل و حشيش، در بازماندگان زلزله بم، هشت ماه پس از زلزله است.
با استفاده از روش نمونه گيري صحرايي، به طور تصادفي 779 نفر از ميان جمعيت بازماندگان زلزله بم با حداقل سن 15 سال انتخاب شدند. در اين مطالعه از ابزار محقق ساخته براي بررسي وضعيت مصرف در طول عمر و كنوني مواد (ترياك، هروئين، الكل و حشيش) و نيز تغييرات ميزان مصرف مواد در ماه هشتم پس از زلزله نسبت به يك ماه قبل از وقوع زلزله استفاده گرديد.
27.4
درصد از مردان و 4.5 درصد از زنان، سابقه مصرف ترياك در طول عمر را گزارش كردند. ميزان مصرف روزانه ترياك، هشت ماه پس از زلزله در مردان 16.9 درصد و در زنان 2.7 درصد بوده است. در مردان پس از ترياك، الكل و پس از آن حشيش، شايع ترين مواد مورد مصرف بوده اند. در زنان غير از ترياك موردي از مصرف ساير مواد غير قانوني گزارش نشد. به طور كلي 20.5 درصد از مردان و 2.3 درصد از زنان افزايش مصرف يكي از مواد غير قانوني مورد بررسي را نسبت به قبل از زلزله گزارش نمودند، هر چند عده اي نيز كاهش مصرف مواد را گزارش كردند.
اين يافته ها نشان مي دهد كه به ويژه در مناطق و گروه هايي كه مصرف مواد رواج بيشتري دارد، احتمال افزايش مصرف مواد پس از بلايا و حوادث وجود دارد و ضرورت پيش بيني مداخلات پيشگيرانه و درماني را مي طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمی موقر، آ.، و فرهودیان، ع.، و رادگودرزی، ر.، و شریفی، و.، و یونسیان، م.، و محمدی، م. (1386). شیوع و تغییرات مصرف مواد در بازماندگان زلزله بم هشت ماه پس از زلزله. پایش, 6(3), 209-217. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65907Vancouver : کپی

رحیمی موقر آفرین، فرهودیان علی، رادگودرزی رضا، شریفی ونداد، یونسیان مسعود، محمدی محمدرضا. شیوع و تغییرات مصرف مواد در بازماندگان زلزله بم هشت ماه پس از زلزله. پایش. 1386 [cited 2021July23];6(3):209-217. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65907IEEE : کپی

رحیمی موقر، آ.، فرهودیان، ع.، رادگودرزی، ر.، شریفی، و.، یونسیان، م.، محمدی، م.، 1386. شیوع و تغییرات مصرف مواد در بازماندگان زلزله بم هشت ماه پس از زلزله. پایش, [online] 6(3), pp.209-217. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65907. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی