برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 201 تا صفحه 208 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل خطر مرتبط با تاخير رشد داخل رحمي (IUGR) در نوزادان شهر بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، خیابان قدس، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، طبقه چهارم، گروه خدمات بهداشتی
 
چکیده: 

نوزادان مبتلا به تاخير رشد داخل رحمي (IUGR) بيشتر در معرض ابتلا به بيماري ها، عفونت، نقص دستگاه تنفسي و مرگ دوران نوزادي قرار دارند. همچنين اين نوزادان از نظر يادگيري و آموزش نسبت به نوزادان طبيعي مشکلات بيشتري دارند. به علاوه، IUGR به عنوان يک عامل خطر در ايجاد مشکلات سلامتي در دوران بزرگسالي از قبيل ديابت، فشار خون بالا و بيماري هاي قلبي ـ عروقي نقش دارد. هدف اين مطالعه تعيين عوامل خطر مرتبط با IUGR در نوزادان شهرستان بندرعباس بود.
اين مطالعه به روش مورد - شاهدي انجام شد. جمعيت مورد مطالعه، مادران و نوزادان آنها در هنگام زايمان بودند. شرايط ورود به مطالعه اين بود که نوزاد زنده به دنيا آمده، يک قلو بوده و طول مدت بارداري مساوي يا بيشتر از 37 هفته باشد. از بين نوزاداني که شرايط ورود به مطالعه را داشتند، آنهايي که وزن هنگام تولد کمتر از 2500 گرم داشتند، نوزادان IUGR بودند که گروه مورد را تشکيل دادند و نوزاداني که با وزن طبيعي بلافاصله بعد از آنها متولد مي شدند، گروه کنترل را تشکيل مي دادند. حجم نمونه در هر کدام از دو گروه مورد و شاهد 60 نفر محاسبه شد. وزن نوزادان با ترازو تعيين شد و اطلاعات موجود در پرسشنامه از طريق مصاحبه با مادران تکميل و از نرم افزار آماري SPSS براي تجزيه و تحليل آنها استفاده گرديد.
نتايج نشان داد که شغل مادر(Odds Ratio=10.2 . 95%CI=1.2-87.3)،  فشار خون در طول دوره بارداري (Odds Ratio=7.4 . 95%CI=1.5-36.9)، عدم مراقبت در طول دوره بارداري (Odds Ratio=3.9 . 95%CI=1.2-13.7)، و مصرف قليان (Odds Ratio=3.5 .95%CI=1.1-12.6)، از جلمه عوامل خطر مراقبت با تولد نوزاد IUGR بودند.
به منظور کاهش ميزان
IUGR بايد با شناسايي زنان در معرض خطر و ارايه راهنمايي ها و آموزش هاي لازم به آنها از حاملگي هاي پر خطر تا حد امکان جلوگيري نموده و آنها را نسبت به اهميت مراقبت هاي دروان بارداري و حاملگي در زمان مناسب آگاه نمود و عومال خطر مرتبط با IUGR و عواقب توليد چنين نوزادي را به آنها آموخت. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افتخار، ح.، و آقاملایی، ت.، و عابدینی، ص. (1386). عوامل خطر مرتبط با تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR) در نوزادان شهر بندرعباس. پایش, 6(3), 201-208. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65901Vancouver : کپی

افتخار حسن، آقاملایی تیمور، عابدینی صدیقه. عوامل خطر مرتبط با تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR) در نوزادان شهر بندرعباس. پایش. 1386 [cited 2021July25];6(3):201-208. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65901IEEE : کپی

افتخار، ح.، آقاملایی، ت.، عابدینی، ص.، 1386. عوامل خطر مرتبط با تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR) در نوزادان شهر بندرعباس. پایش, [online] 6(3), pp.201-208. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65901. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2744 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی