برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير شيرمادر و شيرخشك بر درد ناشي از تزريق عضلاني نوزادان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری مامایی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: نوزادان حتي وقتي سالم متولد مي شوند تحت پروسيجرهاي تهاجمي دردناكي قرار مي گيرند. تحقيقات نشان داده كه نوزادان درد را كاملا حس كرده، در بعضي موارد، حتي حساسيت و واكنش شديدتري نسبت به كودكان بزرگ تر در مقابل درد دارند كه باعث عوارض منفي طولاني مدت در آن ها مي شود. هدف از اين مطالعه، تعيين اثر شيردهي بر درد ناشي از تزريق عضلاني واكسن هپاتيت B در نوزادان و مقايسه اثر آن با دادن شير مادر و شيرخشك با سرشيشه بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه، يك كارآزمايي باليني تصادفي است كه در آن 4 گروه مورد بررسي قرار گرفتند. در گروه يك يا گروه «شاهد» تزريق عضلاني واكسن هپاتيت
B براي نوزادان به صورت روتين، يعني بدون استفاده از روشي براي تسكين درد انجام شد. در گروه دوم، شيرمادر از طريق سينه مادر، و در گروه سوم با سرشيشه به كودك داده شد. در گروه چهارم از شيرخشك دو دقيقه قبل، حين و بعد از تزريق به عنوان اقدام تسكين دهنده درد استفاده شد. براي بررسي شدت درد پاسخ هاي فيزيولوژيك باپالس اكسميتري، پاسخ هاي رفتاري با فيلمبرداري و مدت گريه با كرنومتر اندازه گيري شد.
نتايج: نتايج بين گريه هاي مورد مطالعه در جريان تزريق از نظر تغييرات چهره
(p<0.03)، آرامش حين تزريق (p<0.044) و مدت گريه (p<0.017) تفاوت آماري معناداري نشان داد. استفاده از شير مادر از طريق سينه باعث كاهش مدت گريه و واكنش هاي رفتاري حالت صورت، حين و بعد از تزريق، حالت آرامش، حين و بعد از تزريق،‌ و شدت گريه، بعد از تزريق نسبت به گروه شاهد شد. شيرمادر با سرشيشه باعث كاهش مدت گريه و حالت صورت حين تزريق و شدت گريه حين و بعد از تزريق نسبت به گروه شاهد شد. اما شيرخشك تنها روي حالت آرامش حين تزريق تاثير معنادار داشت و از نظر ساير معيارهاي اندازه گيري درد،‌ تفاوت معناداري با گروه شاهد نداشت.
بحث و نتيجه گيري: شيرمادر بخصوص از طريق سينه مادر به طور موثر باعث كاهش درد تزريق عضلاني واكسن هپاتيت
B در نوزادان شد. لذا پيشنهاد مي شود از اين روش طبيعي، آسان، در دسترس، ارزان و عملي براي كاهش درد نوزادان در هنگام پروسيجرهاي دردناك استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاسمی، س.، و ولی زاده، ف.، و نجفی، س.، و محسن زاده، ا. (1386). مقایسه تاثیر شیرمادر و شیرخشک بر درد ناشی از تزریق عضلانی نوزادان. دانشور پزشکی, 14(68), 43-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65882Vancouver : کپی

قاسمی سیده فاطمه، ولی زاده فاطمه، نجفی سیدسعید، محسن زاده اعظم. مقایسه تاثیر شیرمادر و شیرخشک بر درد ناشی از تزریق عضلانی نوزادان. دانشور پزشکی. 1386 [cited 2021September21];14(68):43-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65882IEEE : کپی

قاسمی، س.، ولی زاده، ف.، نجفی، س.، محسن زاده، ا.، 1386. مقایسه تاثیر شیرمادر و شیرخشک بر درد ناشی از تزریق عضلانی نوزادان. دانشور پزشکی, [online] 14(68), pp.43-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65882. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 150 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی