برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 179 تا صفحه 184 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه خودپايي و سلامت عمومي در ورزشکاران گروهي و انفرادي و افراد غير ورزشکار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اردبیل، انتهای خیابان دانشگاه، دانشگاه محقق اردبیلی، گروه روانشناسی
 
چکیده: 

پژوهش حاضر به بررسي رابطه خودپايي و سلامت رواني در بين دانشجويان ورزشکار گروهي و انفرادي و دانشجويان غير ورزشکار پرداخته است. به اين منظور تعداد 116 نفر (62 نفر غير ورزشکار، 34 نفر ورزشکار گروهي و 20 نفر ورزشکار انفرادي) در اين پژوهش شرکت کردند.
ورزشکاران بيشتر دانشجوياني بودند که براي شرکت در مسابقات، انتخاب شده يا شرکت کرده بودند. ابزارهاي جمع آوري اطلاعات شامل پرسشنامه خودپايي (25 سوال) و پرسشنامه سلامت عمومي (28 سوال) بوده است که داراي 4 زير مقياس اضطراب، علايم جسماني، اختلال در عملکرد اجتماعي و افسردگي است.
تجزيه و تحليل آماري داده هاي پژوهشي نشان داد که از نظر ميزان خودپايي بين سه گروه مورد مطالعه تفاوت معني دار وجود داشت (0.05>P)، به اين معني که ميزان خودپايي در ورزشکاران انفرادي بيشتر از گروهي و در ورزشکاران گروهي بيشتر از غير ورزشکاران بوده است. از نظر ميزان سلامت رواني نيز بين سه گروه مورد مطالعه تفاوت معني دار وجود داشت که در زير مقياس هاي اختلال در عملکرد اجتماعي و افسردگي چشمگير تر بود. به اين معني که ميزان اختلال در عملکرد در ورزشکاران گروهي و ميزان افسردگي در غير ورزشکاران بيشتر از دو گروه ديگر بوده است (0.05>P).
همچنين از نظر ميزان افسردگي بين ورزشکاران دختر و پسر تفاوت معني دار وجود داشت به اين معني که ميانگين نمره افسردگي در پسران بيشتر از دختران بوده است (0.05>P).
نتايج اين مطالعه نشان داد كه اختلال كاركرد اجتماعي در بين ورزشكاران تيمي و افسردگي در بين افراد غير ورزشكار، شيوع بيشتري دارد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 169 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی