برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1386 , دوره  65 , شماره  4 ; از صفحه 72 تا صفحه 76 .
 
عنوان مقاله: 

اقدام به خودكشي و ارتباط آن با استرس ها و سيستم حمايتي: مطالعه اي در شهر كرج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دپارتمان روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مشكلات رواني اجتماعي و وجود سيستم هاي حمايتي در اقدام به خودكشي حايز اهميت اند. اين مقاله به بررسي عوامل استرس زا و وضعيت- حمايت عملي در اقدام كنندگان كرجي مي پردازد.
روش بررسي: اين مطالعه قسمتي از بخش ايراني مطالعه چند مكاني پيشگيري از خودكشي
(SUPREMISS) است كه توسط سازمان جهاني بهداشت در هشت كشور انجام گرفته است. در اين مقاله داده هاي مربوط به 632 اقدام كننده كرجي طي 10 ماهه ارايه شده است.
يافته ها: از نظر فاصله زماني با اقدام برخي عوامل مستعد كننده يا ديستال (مشكلات مالي، تحصيلي، شغلي و وجود بيماري جسمي طولاني)، و برخي ديگر تسهيل كننده يا پروكزيمال (اختلاف با خانواده و همسر) مي باشد. اختلاف با خانواده (
25%) و با همسر (35%) شايع ترين مشكلات اقدام كنندگان از يك ماه پيش تا زمان اقدام بود. اختلاف با همسر در افرادي كه كمتر از هفت سال از ازدواج آنها مي گذشت، بيشتر بود. در افراد كمتر از 25 سال اختلاف با والدين شايع ترين مشكل بود و سيستم حمايتي براي زنان اهميت بيشتري داشت.
نتيجه گيري: نقش عوامل استرس زا در اقدام به خودكشي متفاوت است. اختلاف با خانواده و با همسر در اقدام به خودكشي هم عوامل زمينه ساز و هم آشكار سازند، شبكه هاي حمايتي در پيشگيري از اقدام به خودكشي، بخصوص در زنان، نقش موثري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی