برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1386 , دوره  65 , شماره  4 ; از صفحه 72 تا صفحه 76 .
 
عنوان مقاله: 

اقدام به خودكشي و ارتباط آن با استرس ها و سيستم حمايتي: مطالعه اي در شهر كرج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دپارتمان روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مشكلات رواني اجتماعي و وجود سيستم هاي حمايتي در اقدام به خودكشي حايز اهميت اند. اين مقاله به بررسي عوامل استرس زا و وضعيت- حمايت عملي در اقدام كنندگان كرجي مي پردازد.
روش بررسي: اين مطالعه قسمتي از بخش ايراني مطالعه چند مكاني پيشگيري از خودكشي
(SUPREMISS) است كه توسط سازمان جهاني بهداشت در هشت كشور انجام گرفته است. در اين مقاله داده هاي مربوط به 632 اقدام كننده كرجي طي 10 ماهه ارايه شده است.
يافته ها: از نظر فاصله زماني با اقدام برخي عوامل مستعد كننده يا ديستال (مشكلات مالي، تحصيلي، شغلي و وجود بيماري جسمي طولاني)، و برخي ديگر تسهيل كننده يا پروكزيمال (اختلاف با خانواده و همسر) مي باشد. اختلاف با خانواده (
25%) و با همسر (35%) شايع ترين مشكلات اقدام كنندگان از يك ماه پيش تا زمان اقدام بود. اختلاف با همسر در افرادي كه كمتر از هفت سال از ازدواج آنها مي گذشت، بيشتر بود. در افراد كمتر از 25 سال اختلاف با والدين شايع ترين مشكل بود و سيستم حمايتي براي زنان اهميت بيشتري داشت.
نتيجه گيري: نقش عوامل استرس زا در اقدام به خودكشي متفاوت است. اختلاف با خانواده و با همسر در اقدام به خودكشي هم عوامل زمينه ساز و هم آشكار سازند، شبكه هاي حمايتي در پيشگيري از اقدام به خودكشي، بخصوص در زنان، نقش موثري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پشت مشهدی، م.، و اصغرنژادفرید، ع.، و مولوی نجومی، م.، و اصغرزاده امین، ص.، و ملکوتی، س.، و بوالهری، ج. (1386). اقدام به خودکشی و ارتباط آن با استرس ها و سیستم حمایتی: مطالعه ای در شهر کرج. مجله دانشکده پزشکی, 65(4), 72-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65841Vancouver : کپی

پشت مشهدی مرجان، اصغرنژادفرید علی اصغر، مولوی نجومی مرضیه، اصغرزاده امین صفیه، ملکوتی سیدکاظم، بوالهری جعفر. اقدام به خودکشی و ارتباط آن با استرس ها و سیستم حمایتی: مطالعه ای در شهر کرج. مجله دانشکده پزشکی. 1386 [cited 2021October19];65(4):72-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65841IEEE : کپی

پشت مشهدی، م.، اصغرنژادفرید، ع.، مولوی نجومی، م.، اصغرزاده امین، ص.، ملکوتی، س.، بوالهری، ج.، 1386. اقدام به خودکشی و ارتباط آن با استرس ها و سیستم حمایتی: مطالعه ای در شهر کرج. مجله دانشکده پزشکی, [online] 65(4), pp.72-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65841. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی