برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1386 , دوره  65 , شماره  4 ; از صفحه 38 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات كنترل حركت در انجام حركت فلكشن و واكستنشن ستون فقرات كمري به دنبال استفاده از حمايت كننده هاي كمري- خاجي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، دانشکده توانبخشی، بخش کنترل حرکت انسان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تغييرات كنترل حركت در استفاده از محافظت كننده ها مي تواند به درك و شناخت تاثير آن در عملكرد انسان كمك نمايد. پژوهش حاضر نگرشي دارد بر چگونگي استفاده از داينامومترها درجهت كمي نمودن اندازه هاي الگوي حركتي در رابطه با ستون فقرات به دنبال استفاده از كمربند كمري- خاجي.
روش بررسي: 50 زن سالم به طور داوطلبانه در اين تحقيق شركت كردند. دامنه حركتي، حداكثر گشتاور ايزومتريك و تغييرات زاويه وقوع حداكثر گشتاور و سرعت حركتي درنتيجه استفاده از كمربند كمري- خاجي در حركات فلكشن و اكستشن در حالتهاي ايستاده و نشسته اندازه گيري و مقايسه شدند.
يافته ها: دامنه حركتي ستون فقرات كمري در دو جهت فلكشن و اكستنشن در وضعيت هاي ايستاده و نشسته بعد از استفاده از كمربند كاهش معني داري داشت
(p=0.01). كاهش معني داري حداكثر گشتاور ايزومتريك در حالتهاي فلكشن نشسته و اكستنشن ايستاده و نشسته ملاحظه شد (p=0.01).  فاز زاويه حداكثر گشتاور و سرعت در دو جهت فلكشن و اكستنشن در حالتهاي ايستاده و نشسته تغيير معني داري كردند (p=0.01).
نتيجه گيري: كمربند كمري خاجي سبب كاهش نيروهاي وارده به سطح مهره هاي كمري مي شود و با جابجايي زاويه وقوع حداكثر گشتاور و سرعت به ابتداي دامنه حركتي احتمال بروز فشارهاي طبيعي وارده را در شرايط استحكام مفصلي فراهم مي آورد. اين امر مي تواند به كاهش استرسهاي وارده به مفاصل خلفي ستون فقرات كمري منجر شود و محدوديتي را براي نيروها لحظه اي چندگانه در شروع حركت مفصلي فراهم مي سازد. در اين شرايط از ضايعات مفصلي جلوگيري شده و از بروز استرسهاي مكانيكال كه سبب بيماريهاي مفصلي مي شوند جلوگيري به عمل مي آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالبیان، س.، و علیایی، غ.، و هادیان، م.، و باقری، ح.، و مهرداد، س. (1386). بررسی تغییرات کنترل حرکت در انجام حرکت فلکشن و واکستنشن ستون فقرات کمری به دنبال استفاده از حمایت کننده های کمری- خاجی. مجله دانشکده پزشکی, 65(4), 38-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65830Vancouver : کپی

طالبیان سعید، علیایی غلامرضا، هادیان محمدرضا، باقری حسین، مهرداد سیما. بررسی تغییرات کنترل حرکت در انجام حرکت فلکشن و واکستنشن ستون فقرات کمری به دنبال استفاده از حمایت کننده های کمری- خاجی. مجله دانشکده پزشکی. 1386 [cited 2021August06];65(4):38-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65830IEEE : کپی

طالبیان، س.، علیایی، غ.، هادیان، م.، باقری، ح.، مهرداد، س.، 1386. بررسی تغییرات کنترل حرکت در انجام حرکت فلکشن و واکستنشن ستون فقرات کمری به دنبال استفاده از حمایت کننده های کمری- خاجی. مجله دانشکده پزشکی, [online] 65(4), pp.38-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65830. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 250 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی