برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد پيوند سه انگشت قطع شده ناشي از حادثه شغلي و تعيين ديه و ارش آن از ديدگاه پزشك قانوني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان 16 آذر، خیابان پورسینا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی قانونی
 
چکیده: 

مقدمه: قطع انگشت يك تروماي فيزيكي و رواني است كه مي تواند زندگي روزمره افراد را مختل نمايد. در 200 سال گذشته، پيوند انگشتان قطع شده، به تدريج از رويا به واقعيت پيوسته است. امروزه روش هاي مدرن پيوند در اغلب بيمارستان هاي بزرگ دنيا در دسترس مردم قرار دارد. در 40 سال اخير هزاران قسمت از اعضاي مختلف قطع شده از بدن اشخاص مصدوم مجددا به بدن خودشان پيوند زده شده است و در هزاران نفر از آنان موجب بهبود كيفيت زندگي، شكل ظاهري و توان عملكردي گرديده است، كه بعد از آمپوتاسيون نمي توانستند از آن برخوردار باشند. جنبه هاي قانوني جبران خسارت (تعيين ديه و ارش) اين قبيل بيماران از مباحث جالب و مورد علاقه پزشكان قانوني است.
معرفي بيمار: مصدوم مردي 28 ساله است كه در تاريخ 84.4.25 در كارخانه اي در اطراف تهران در حين كار دچار حادثه شده و انگشتان اول تا سوم دست چپ وي به طور كامل از محل مفصل متاكارپو فالانژيال قطع شده و ضايعه همراه با له شدگي موضعي نيز بوده است. مصدوم توسط يك جراح مجرب تحت درمان موفقيت آميز پيوند انگشتان قطع شده قرار گرفته و حدود 50% از توان عملكردي انگشتان خود را بدست آورده است. بعد از گذشت يك سال از حادثه براي تعيين خسارت (ديه و ارش) به پزشكي قانوني معرفي گرديده است. بررسي اين بيمار و مستندات كارشناسي پزشكي قانوني نشان مي دهد كه قانون مجازات اسلامي نحوه تامين خسارت چنين بيماراني را به صراحت بيان نكرده است و بنظر مي رسد سازمان هاي بايدگر بايد نقش فعال تري در تامين هزينه درمان هاي تخصصي اين گونه بيماران بر عهده گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شیخ آزادی، ا.، و کیانی، م. (1386). گزارش یک مورد پیوند سه انگشت قطع شده ناشی از حادثه شغلی و تعیین دیه و ارش آن از دیدگاه پزشک قانونی. مجله علمی پزشکی قانونی, 13(2 (مسلسل 46)), 123-128. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65821Vancouver : کپی

شیخ آزادی اردشیر، کیانی مهرزاد. گزارش یک مورد پیوند سه انگشت قطع شده ناشی از حادثه شغلی و تعیین دیه و ارش آن از دیدگاه پزشک قانونی. مجله علمی پزشکی قانونی. 1386 [cited 2021September20];13(2 (مسلسل 46)):123-128. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65821IEEE : کپی

شیخ آزادی، ا.، کیانی، م.، 1386. گزارش یک مورد پیوند سه انگشت قطع شده ناشی از حادثه شغلی و تعیین دیه و ارش آن از دیدگاه پزشک قانونی. مجله علمی پزشکی قانونی, [online] 13(2 (مسلسل 46)), pp.123-128. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65821. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 210 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی