برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عدم نياز به اخذ برائت در عمليات جراحي و طبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زاهدان، خیابان دانشگاه، مجتمع مسکونی اساتید
 
چکیده: 

مقدمه: از ديرباز اين پرسش مطرح بوده است كه آيا پزشك در صورت آسيب ديدن يا از بين رفتن بيمار در فرآيند درمان ضامن است يا خير؟
بحث: در اين نوشتار پس از بررسي دو نظريه فقهاي شيعه و ادله موافقان و مخالفان نتيجه گرفته شده است كه ادله موافقان از اثبات اين مدعا در مورد ضمان پزشك قاصر است. با توجه به اينكه در دنياي امروز، پزشك سال ها در دوره هاي عمومي و تخصصي به طور نظري و عملي كار مي كند و در نهايت پس از فراغت از تحصيل نسبت به اجراي قواعد و نظام ها و مهارت هاي پزشكي با رعايت شوون الهي و انساني سوگند ياد مي كند، اينكه قايل شويم: اصل بر ضمان پزشك است، دور از عدالت به نظر مي رسد.
نتيجه گيري: البته در اينكه پزشك در فرايند درمان اگر تعدي و تفريط كرده باشد بدون شك ضامن است بحثي نيست لكن اصل بر ضمانت و مجبور به جبران خسارت بودن او (مستفاد از موادي از قانون مجازات اسلامي) محل تامل بلكه محل اشكال است. به نظر مي رسد در بازنگري جديد، اصل بر عدم ضمان يعني عدم نياز به اخذ برائت از پزشك باشد، اين يعني مفاد قاعده احسان كه از موارد مسقط ضمان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سالارزایی، ا.، و گلستان رو، ص. (1386). عدم نیاز به اخذ برائت در عملیات جراحی و طبی. مجله علمی پزشکی قانونی, 13(2 (مسلسل 46)), 108-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65818Vancouver : کپی

سالارزایی امیرحمزه، گلستان رو صدیقه. عدم نیاز به اخذ برائت در عملیات جراحی و طبی. مجله علمی پزشکی قانونی. 1386 [cited 2021July26];13(2 (مسلسل 46)):108-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65818IEEE : کپی

سالارزایی، ا.، گلستان رو، ص.، 1386. عدم نیاز به اخذ برائت در عملیات جراحی و طبی. مجله علمی پزشکی قانونی, [online] 13(2 (مسلسل 46)), pp.108-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65818. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی