برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اپيدميولوژيك حوادث رانندگي در استان اصفهان در سال هاي 1382-1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، آمادگاه، جنب پارکینگ شهرداری
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سالانه بيش از 1.26 ميليون نفر در دنيا به علت تصادفات رانندگي جان خود را از دست مي دهند. اغلب مرگ و ميرهاي ناشي از حوادث رانندگي در جوانان و در كشورهاي با درآمد كم يا متوسط اتفاق مي افتند. سازمان بهداشت جهاني پيش بيني كرده است كه در سال 2020 مرگ و مير ناشي از حوادث رانندگي به 2.34 ميليون نفر خواهد رسيد. با مطالعه الگوهاي مختلف حوادث رانندگي مي توان در جهت كاهش اين شكل از مرگ و ميرها اقدامات پيش گيرانه موثري انجام داد.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع مقطعي بوده كه با همكاري اداره كل پزشكي قانوني استان اصفهان انجام گرفته است. در اين مطالعه پرونده همه متوفياني كه از اول مهر 1381 تا آخر شهريور 1382 به علت تصادفات رانندگي فوت نموده و براي صدور جواز دفن، اجساد آنها به مراكز مختلف پزشكي قانوني شهرهاي استان اصفهان ارجاع شده، مورد بررسي قرار گرفت و براي هر كدام چك ليستي تهيه گرديد. اطلاعات جمع آوري شده پس از ورود به دستگاه كامپيوتر توسط نرم افزار
SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: در مدت زمان بررسي يعني سال هاي 82-1381، 1446 نفر به علت تصادفات رانندگي فوت نمودند كه 1202 نفر
(%81.3) آنها مرد و 244 نفر (%16.9) زن بودند. بيشترين فراواني مرگ و مير متعلق به موتورسواران، بين گروه سني 16 تا 20 سال و علت نهايي منجر به فوت، ضربه به سر بود. كمترين فراواني، متعلق به دوچرخه سواران بود.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه با اغلب مطالعات انجام شده بخصوص در كشورهاي در حال توسعه تفاوت چنداني نداشت بجز اينكه دوچرخه سواري در مطالعات ديگران با مرگ و مير بيشتري همراه بود؛ ولي در مطالعه ما دوچرخه سواري با مرگ و مير كمتري همراه بود. علت اين امر مي تواند كاربرد كمتر دوچرخه در حمل و نقل روزانه ساكنين استان اصفهان باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی