برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي كيفي كربوكسي هموگلوبين خون و وجود دوده در راه هاي هوايي و كاربرد آنها در افتراق سوختگي قبل از مرگ از سوختگي بعد از مرگ در اجساد قرباني آتش سوزي ارجاعي به سازمان پزشكي قانوني كشور در سال 1385-1384

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی قانونی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به مرگ و مير بالاي ناشي از آتش سوزي و مشكلات موجود در تعيين علت فوت در اجساد سوخته ذغالي و افتراق سوختگي قبل از مرگ از سوختگي بعد از مرگ، استفاده از علايم حياتي حين آتش سوزي نظير كربوكسي هموگلوبين در خون و وجود دوده در راه هاي هوايي بعنوان شاخص سوختگي قبل از مرگ مورد ارزيابي قرار گرفته است.
مواد و روشها: اين مطالعه تحليلي و از نوع مقطعي است و روي 47 مورد جسد قرباني آتش سوزي ارجاعي به سازمان پزشكي قانوني كشور طي سال هاي 1385-1384 انجام شده است. با توجه به شرح حال و معاينه ظاهري و بررسي پرونده كيفري و اظهارات شاهدان عيني مواردي كه به طور قطع سوختگي قبل از مرگ و سوختگي بعد از مرگ داشتند تفكيك شدند و از نظر كربوكسي هموگلوبين و وجود دوده در راه هاي هوايي مورد بررسي و مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: از 47 مورد اجساد مورد بررسي
44) %93.6 مورد) مذكر و 3) %6.4 مورد) مونث بودند. بيشتر قربانيان با فراواني 28) %59.6 مورد) در گروه سني 39-20 سال قرار داشتند. در مجموع %29.8 افراد (14 مورد) سوختگي بعد از مرگ داشتند و %40.4 افراد (19 مورد) سوختگي قبل از مرگ داشتند. در بين افرادي كه سوختگي بعد از مرگ داشتند 13) %92.9 مورد) داراي كربوكسي هموگلوبين منفي و 1) %7.1 مورد) داراي كربوكسي هموگلوبين مثبت بودند. در حالي كه در افراد با سوختگي قبل از مرگ و وجود حيات در زمان پيشرفت آتش سوزي %42.1 افراد (8 مورد) كربوكسي هموگلوبين مثبت و 11) %57.9 مورد) كربوكسي هموگلوبين منفي داشتند. در بين افراد با كربوكسي هموگلوبين مثبت، 80% افراد (8 مورد) سوختگي قبل از مرگ داشتند در حالي كه در افراد با كربوكسي هموگلوبين منفي، 35% افراد (11 مورد)، سوختگي بعد از مرگ داشتند.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده در اين مطالعه از بين موارد با كربوكسي هموگلوبين مثبت، 80% افراد (8 نفر) سوختگي قبل از مرگ داشته اند كه نشانگر زنده بودن فرد در زمان آتش سوزي است در حالي كه 10% افراد (11 نفر) سوختگي بعد از مرگ داشتند كه ممكن است سوختگي قبل از مرگ در اثر تداوم سوختگي بعد از مرگ محو شده باشد، در حالي كه عكس اين مطلب قابل نتيجه گيري نيست. در مواردي كه كربوكسي هموگلوبين خون منفي بود، الزاما جستجوي عللي نظير قتل، مرگ هاي طبيعي و يا خودكشي (به علت استفاده از مواد تسريع كننده) ضروري بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی