برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

توسعه دانايي و عملکرد اقتصادي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اداری و اقتصاد، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

توسعه مبتني بر دانايي در حقيقت تغيير نوع نگرش و تفکر نسبت به مبحث توسعه است. مهم ترين ويژگي اقتصاد مبتني بر دانايي، توانايي کسب درآمد از اقتصاد دانش محور است. در اين خصوص کشورهايي که شيوه کسب درآمدهايشان را اقتصاد دانش محور قرار بدهند، مطمئنا رشد اقتصادي سريع تر و ظرفيت هاي اقتصادي بالاتري نيز پيدا مي کنند.
در اين مقاله ضمن اشاره اي مختصر به مفاهيم پژوهش و تحقيق به عنوان شاخص هاي توليد دانش و توسعه دانايي، مروري گذرا بر برخي از شاخص هاي مرتبط با اين موضوع مي شود و سپس اثر متغيرهاي مرتبط با تحقيق و پژوهش بر رشد اقتصادي در ايران به عنوان شاخص عملكرد اقتصادي بررسي مي گردد.
نتايج حاصل از برآورد الگوهاي كوتاه مدت و بلند مدت با استفاده از روش (ARDL)، نشان مي دهد كه ميزان بودجه و اعتبارات بخش تحقيقات کشور، اثر مثبت و معني داري بر توليد ناخالص داخلي بدون نفت، طي دوره مورد بررسي داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هوشمند، م.، و آذری، ل. (1385). توسعه دانایی و عملکرد اقتصادی در ایران. پژوهشنامه علوم انسانی و اجتماعی, 6(22 (ویژه اقتصاد)), 133-158. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65780Vancouver : کپی

هوشمند محمود، آذری لطفعلی. توسعه دانایی و عملکرد اقتصادی در ایران. پژوهشنامه علوم انسانی و اجتماعی. 1385 [cited 2021July31];6(22 (ویژه اقتصاد)):133-158. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65780IEEE : کپی

هوشمند، م.، آذری، ل.، 1385. توسعه دانایی و عملکرد اقتصادی در ایران. پژوهشنامه علوم انسانی و اجتماعی, [online] 6(22 (ویژه اقتصاد)), pp.133-158. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65780. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی