برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي کيفيت سيل آپيکال با استفاده از يک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سيلر در تکنيک پرکردگي کن گوتاپرکاي منفرد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کسب يک سيل مقاوم در ناحيه آپيکالي کانال بسيار مشکل است. هدف از اين مطالعه ارزيابي کيفيت سيل ناحيه آپيکال با استفاده از يک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سيلر در تکنيک پرکردگي کن گوتا پرکاي منفرد بود.
روش بررسي: در اين مطالعه آزمايشگاهي از 36 دندان پرمولر خارج شده فک پايين انسان با کانال هاي مستقيم استفاده شد. ده کانال در گروه يک با روش استاندارد آماده شده و با استفاده از سيلر
Tubliseal EWT و يک کن گوتاپرکاي منفرد پر شد. ده کانال در گروه دو با استفاده از Excite DSC به عنوان سيلر و يک کن گوتاپرکاي منفرد پرشدند. ده کانال در گروه سه با روش Stepback آماده سازي گرديد و با استفاده از سيلر Tubliseal EWT و تکنيک تراکم جانبي پرشدند. شش دندان نيز به عنوان کنترل مثبت و منفي در نظر گرفته شد، تمام نمونه ها به مدت 48 ساعت در رطوبت 100% و حرارت 37 درجه سانتي گراد قرار گرفتند. از روش نفوذ رنگ براي ارزيابي نشت اپيکال استفاده گرديد. گروه ها براي اختلاف در ميزان نشت رنگ مقايسه شدند. به منظور تجزيه و تحليل آماري داده ها از آزمون هاي ANOVA و Tukey HSD استفاده گرديد.
يافته ها: ميانگين نفوذ رنگ و انحراف معيار در گروه هاي يک، دو و سه به ترتيب
3.04±0.789, 5.01±2.101 و 2.49±1.379 ميلي متر بود. ميانگين نفوذ رنگ در گروه يک به ميزان معني داري بيش از گروه دو و سه بود (P=0.0003).
نتيجه گيري: تکنيک تراکم جانبي و تکنيک کن گوتاپرکاي منفرد و با استفاده از يک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سيلر تقريبا توانايي سيل مشابه نشان دادند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مرادی، س.، و گرجستانی، ه. (1386). بررسی کیفیت سیل آپیکال با استفاده از یک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سیلر در تکنیک پرکردگی کن گوتاپرکای منفرد. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), 19(2 (مسلسل 63)), 22-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65657Vancouver : کپی

مرادی سعید، گرجستانی هدایت. بررسی کیفیت سیل آپیکال با استفاده از یک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سیلر در تکنیک پرکردگی کن گوتاپرکای منفرد. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran). 1386 [cited 2021July29];19(2 (مسلسل 63)):22-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65657IEEE : کپی

مرادی، س.، گرجستانی، ه.، 1386. بررسی کیفیت سیل آپیکال با استفاده از یک عامل متصل شونده به عاج به عنوان سیلر در تکنیک پرکردگی کن گوتاپرکای منفرد. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), [online] 19(2 (مسلسل 63)), pp.22-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65657. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 59 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی