برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  25 , شماره  2 ; از صفحه 154 تا صفحه 169 .
 
عنوان مقاله: 

طراحي الگوي قانونگذاري نيروي انساني بخش بهداشت و درمان ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بزرگراه اشرفی اصفهانی، حصارک، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده علوم انسانی شماره 1، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
 
چکیده: 

زمينه: از ديرباز لزوم پرداختن به قوانين حاکم بر نيروي انساني بخش بهداشت و درمان از ديدگاه سياست گذاران و تصميم گيران بخش بهداشت و درمان از اهميت خاص برخوردار بوده؛ مع الوصف تا کنون اين مهم مورد عنايت قرار نگرفته است.
در همين راستا هدف از انجام اين پژوهش ارايه الگوي مکانيزم قانونگذاري نيروي انساني بخش بهداشت و درمان قرار گرفت.
روش كار: اين مطالعه به صورت توصيفي - تطبيقي انجام شده است. در اين پژوهش مطالعات کتابخانه اي به روش ميداني صورت گرفت و حاصل اين پژوهش مي تواند به صورت کاربردي مورد استفاده قانونگذاران کشور به ويژه بخش بهداشت و درمان قرار گيرد.
يافته ها: در اين تحقيق به 5 متغير در مکانيزم قانونگذاري در کشورهاي مختلف و ايران پرداخته شده که شامل: متغير مراجع ابتکار قانون، نهادها و مراجع قانونگذاري، شيوه هاي تشخيص مسايل مورد نياز قانونگذاري، مراجع و نهادهاي ناظر بر مصوبات مجالس قانونگذاري، روش هاي نظارتي قوه مقننه در اجراي قوانين و سياست ها مي باشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که بازنگري و تجديد ساختار فعلي قانونگذاري مربوط به نيروي انساني بخش بهداشت و درمان بر اساس تحليل وضع موجود مي تواند به تدوين قوانين به صورت مناسب تري بيانجامد، به طوري که با نيازمندي هاي نيروي انساني بهداشت و درمان کشور منطبق تر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی