برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين و ارزش گذاري معيارهاي ورود اعضاي دفتر استعدادهاي درخشان در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با استفاده از روش تحليل سلسله مراتبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان هزارجریب، اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از نمره كنكور يا معدل، خصوصيات يك فرد را به عنوان استعداد درخشان مشخص نمي كند. مطالعات معدودي در مورد آناليز مقايسه اي عوامل انتخاب دانشجويان پزشكي انجام گرفته است. اين مطالعه با هدف تعيين و ارزش گذاري معيارهاي ورود اعضا دفتر استعدادهاي درخشان انجام شد.
روش ها: براي ارزش گذاري معيارهاي ورود اعضاي دفتر استعدادهاي درخشان، گروهي متشكل از 5 پزشك با سابقه فعاليت در آموزش پزشكي تشكيل شد. مدل رنزولي (
Renzulli) به عنوان بهترين مدل توصيفي انتخاب و با استفاده از روش بارش افكار مصاديق يك فرد با استعداد استخراج گرديد. طبق روش تحليل سلسله مراتبي، پرسشنامه هايي طراحي و براي 21 نفر از افراد صاحب نظر فرستاده شد. با استفاده از نرم افزار Excel و وارد كردن فرمول هاي مربوط به روش تحليل سلسله مراتبي، ارزش نهايي هر يك از معيارها و مصاديق تعيين گرديد. سپس براي به دست آوردن ارزش زيرمعيارها، جزييات هر يك از معيارها استخراج شد و در نهايت، نمره نهايي هر زيرمعيار، از حاصل ضرب نمره به دست آمده از تحليل سلسله مراتبي ثانويه در تحليل اوليه محاسبه گرديد.
نتايج: حيطه خلاقيت بيشترين نمره (38 درصد) را كسب كرد، مسووليت پذيري و ممتازبودن هر كدام با كسب 31 درصد از وزن نهايي در رده بعدي قرار گرفتند. بيشترين نمره مربوط به ثبت يا توليد اختراع (127) و پس از آن همكاري در توليد كتاب و مقاله (104) و رتبه در المپياد (92) قرار داشت. وضعيت تحصيلي كه تنها معيار ورود بود، در رده چهارم و پس از ثبت نوآوري، همكاري در نشر كتاب و رتبه در المپياد قرار گرفت.
نتيجه گيري: حيطه هاي مربوط به خلاقيت، مسووليت پذيري و ممتاز بودن معيارهاي اصلي استعداد درخشان بوده و تفاوت قابل ملاحظه اي از لحاظ دريافت نمره نداشتند. به نظر مي رسد اين سه حيطه بايد به صورت متعادل در يك نفر گرد آيد. در سيستم ارزش- گذاري اين مطالعه وشعيت تحصيلي نقش كمتري داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 218
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی