برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تجارب تيم مراقبت و بيماران سالمند از مفهوم آموزش بيماران سالمند بستري در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات آموزش علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خیابان هزارجریب، اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: با پيش رفتن جهان بسوي سالمندي، مراقبت از سالمندان يكي از مهم ترين و پر چالش ترين ابعاد فعاليت سيستم مراقبتي- درماني است. اين مطالعه به منظور توصيف نيازهاي آموزشي سالمندان بستري در واحدهاي مراقبتي حاد بر پايه تجارب واقعي تيم درمان و بيماران سالمند بستري انجام شد.
روش ها: در اين پژوهش از رويكرد پديده شناسي استفاده شده است. شركت كنندگان از ميان كاركنان درماني و سالمندان بستري در يكي از بيمارستان هاي آموزشي اصفهان انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه گيري به روش مبتني بر هدف متشكل از 8 پرستار و 4 بيمار سالمند و 2 پزشك انجام گرفت و داده ها با مصاحبه عميق با شركت كنندگان جمع آوري شدند. روش تجزيه و تحليل كلايزي راهنماي فعاليت هاي ضروري پژوهشگران در اين مطالعه بود.
نتايج: پس از تجزيه و تحليل متن مصاحبه هاي استخراج شده، كدهاي مفهومي از آن استخراج و سپس كدها به مفاهيم اصلي و زيرمفهوم هاي مربوطه دسته بندي شدند كه شامل: تعامل با ابزارها و عملكردها، خودآگاهي بيمارستاني، پويايي جسمي، مديريت مخاطرات، انضباط درماني و مراقبت قابل دستيابي بودند.
نتيجه گيري: مفاهيم آموزش در بيماران سالمند بستري حيطه وسيعي را شامل مي گردد. ارايه اطلاعات كافي و به موقع به بيماران سالمند بستري در مورد برايندها و رفتارهاي مورد انتظار و نيز وضعيت جسماني و نحوه مراقبت و كمك گرفتن در موقعيت هاي دشوار، بطور وسيعي همكاري بيماران را در زمينه مراقبت و درمان ارتقا مي بخشد. با كسب آگاهي و آموزش پرسنل پرستاري و پزشكي مي توان به هدف «ارايه مراقبت جامع» به بيماران سالمند و نيز «كيفيت مراقبت هاي پرستاري» نزديك شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عابدی، ح.، و علوی، م. (1386). تجارب تیم مراقبت و بیماران سالمند از مفهوم آموزش بیماران سالمند بستری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 7(1 (پیاپی 17)), 93-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65590Vancouver : کپی

عابدی حیدرعلی، علوی موسی. تجارب تیم مراقبت و بیماران سالمند از مفهوم آموزش بیماران سالمند بستری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1386 [cited 2021August01];7(1 (پیاپی 17)):93-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65590IEEE : کپی

عابدی، ح.، علوی، م.، 1386. تجارب تیم مراقبت و بیماران سالمند از مفهوم آموزش بیماران سالمند بستری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 7(1 (پیاپی 17)), pp.93-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65590. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 174 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی