برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوارض، نوع و شدت صدمات جسمي ناشي از خشونت در زنان مراجعه کننده به پزشکي قانوني شهر ياسوج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزش داخلی و جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی حضرت زینب، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با وجود تحولات عظيم قرن بيست و يکم، هنوز هم تبعيض و سوء رفتار عليه دختران و زنان در گوشه و کنار جهان وجود دارد. اين امر ريشه در فرهنگ جوامع دارد. در بسياري از فرهنگ هاي دنيا، کتک زدن زنان عمل قابل پذيرش بوده و اين موضوع در برخي از فرهنگ ها چنان نهادينه شده که تقريبا به عنوان مشکل محسوب نمي شود. اين پژوهش با هدف تعيين عوارض، نوع و شدت صدمات جسمي ناشي از خشونت در زنان مراجعه کننده به مرکز پزشکي قانوني شهر ياسوج (1383) انجام پذيرفته است.
روش بررسي: پژوهش حاضر يک مطالعه توصيفي - مقطعي بود که در مرکز پزشکي قانوني شهر ياسوج در سال 1383 انجام گرديده است. جامعه پژوهش زنان و دختراني بودند که طي شش ماه زمان مطالعه مورد ضرب و جرح قرار گرفته بودند. نمونه گيري به روش سرشماري بوده و به مدت شش ماه، زنان و دختران مورد ضرب و جرح قرار گرفته که مشتمل بر 325 نفر بودند مورد بررسي قرار گرفتند. جمع آوري داده ها از طريق پرسشنامه و چک ليست صورت گرفت و داده ها پس از جمع آوري از طريق نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج پژوهش نشان داد که 31.1 درصد زنان توسط همسر و 0.9 درصد توسط پدر خود مورد ضرب و جرح قرار گرفته بودند. از طرفي در 61.5 درصد، نوع صدمه ايجاد شده کبودي و خونمردگي بوده است. شدت صدمات ايجاد شده 68.8 درصد متوسط تشخيص داده شد. مهم ترين عارضه ايجاد شده 55.4 درصد خونريزي از محل صدمه بوده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج پژوهش ضرب و جرح زنان در اين شهر شيوع بالايي دارد و صدمات جسمي ناشي از اين معضل اجتماعي مي تواند مشکلات و عواقب زيادي به دنبال داشته باشد، در نتيجه لزوم ريشه يابي و توجه بيشتر به مساله خشونت عليه زنان احساس مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجفی دولت آبادی، ش.، و پورسعیدی، ف.، و محبی نوبندگانی، ز.، و زاده باقری، ق. (1385). عوارض, نوع و شدت صدمات جسمی ناشی از خشونت در زنان مراجعه کننده به پزشکی قانونی شهر یاسوج. نشریه پرستاری ایران, 19(46), 7-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65354Vancouver : کپی

نجفی دولت آبادی شهلا، پورسعیدی فروغ، محبی نوبندگانی زینت، زاده باقری قادر. عوارض, نوع و شدت صدمات جسمی ناشی از خشونت در زنان مراجعه کننده به پزشکی قانونی شهر یاسوج. نشریه پرستاری ایران. 1385 [cited 2021July30];19(46):7-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65354IEEE : کپی

نجفی دولت آبادی، ش.، پورسعیدی، ف.، محبی نوبندگانی، ز.، زاده باقری، ق.، 1385. عوارض, نوع و شدت صدمات جسمی ناشی از خشونت در زنان مراجعه کننده به پزشکی قانونی شهر یاسوج. نشریه پرستاری ایران, [online] 19(46), pp.7-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65354. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی