برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  2 , شماره  (7) 3 ; از صفحه 130 تا صفحه 133 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير عفونت کلاميديا پنومونيه بر افزايش ضخامت انتيما مديا در شريان کاروتيد مشترک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: آترواسکلروز بيماري است که عوامل مختلفي در ايجاد آن دخيل اند و تشخيص و درمان اين عوامل در پيشگيري از عوارض آترواسکلروز که شامل حوادث عروقي مغز ميباشد موثر مي باشد. از جمله اين عوامل که اخيرا مطرح شده است عفونتها و من جمله عفونت کلاميديا پنومونيه مي باشد. از سوي ديگر شناخت نشانه هاي شروع آترواسکلروز به کمک ابزارهاي پاراکلينيکي ما را در زمينه پيشگيري از پيشرفت آن و همچنين پيگيري بيماران ياري مي کند يکي از نشانه ها افزايش ضخامت جدار عروق خون رسان به مغز است که با معياري به نام IMT ضخامت انتيما - مديا) سنجيده مي شود. اين مطالعه به منظور بررسي تاثير عفونت کلاميديا پنومونيه بر افزايش IMT طراحي و اجرا شده است.
روشها: در اين مطالعه 83 نفر تحت بررسي شريانهاي گردني خون رساننده به مغز با دستگاه داپلکس اولتراسوند قرار گرفتند و IMT در 1 سانتي متر قبل از بيفورکاسيون شريان کاروتيد مشترک راست و چپ سنجيده شد. IMT بيش از 0.9mm افزايش يافته تلقي شد و بر اين اساس 44 نفر با IMT افزايش يافته در گروه مورد و 39 نفر با IMT طبيعي در گروه شاهد قرار گرفتند. گروه مورد و شاهد از نظر فراواني مثبت بودن آنتي - باديهاي IgA و IgG ضد کلاميديا پنومونيه و ميانگين تيتر آنتي بادي ها با هم مقايسه شدند. آنتي بادي هاي IgG و IgA ضد کلاميديا پنومونيه در سرم افراد گروه مورد و شاهد سنجيده شد و ميزان آنتي بادي بيشتر از (Immune 1.10 Status Ratio) IRS مثبت، بين 0.9 تا IRS 1.09 بينابيني و کمتر از IRS 0.9 منفي در نظر گرفته شد.
نتايج: بين گروه مورد و شاهد تفاوت معناداري از نظر فراواني مثبت بودن تيتر Cp. IgG و Cp. IgA و ميانگين تيتر اين آنتي بادي ها مشاهده نشد.
بحث: نه Cp. IgG و نه Cp. IgA نقش پيش بيني کننده براي افزايش IMT ندارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی