برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  - , شماره  48 ; از صفحه 24 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

انسان كبير و عالم صغير (انسان كامل) در انديشه ملاصدرا (ره) و سوابق تاريخي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

بحث درباره انسان كبير و عالم صغير در مكتب صدرايي است و انسان بعنوان «عالم صغير» با عالم خارج بعنوان «انسان كبير» تطبيق و مقايسه مي شود.
براي اينكه بهتر بتوانيم در آثار صدرالمتالهين شيرازي (ره) به بررسي اين موضوع بپردازيم ناگزير به ذكر مقدماتي هستيم. از آن جمله بايد دانست كه ملاصدرا انسان را از چه منظر و با چه پشتوانه فكري مورد مطالعه قرار مي دهد و نيز سابقه اين بحث در مكاتب ديگر چگونه مي باشد.
بحث در اين مقاله در ساحت علم آنتروپولوژي نمي باشد كه انسان را از چهار زاويه انسانشناسي فيزيكي، باستانشناسي، زبانشناسي و انسانشناسي فرهنگي مطالعه مي كند، بلكه سوال اين است كه آيا اساسا در تاريخ فلسفه چيزي تحت عنوان انسان كبير و عالم صغير يافت مي شود يا نه، و نيز از آن جهت كه ملاصدرا را نه صرفا بعنوان يك فيلسوف عقلگرا بلكه بعنوان يك فيلسوف متاله مي شناسيم آيا در كتاب و سنت در اين خصوص مطلبي خواهيم يافت؟
گذاري نيز در عرفان خواهيم داشت كه اين منظر نقشي اساسي در شناخت نگرش صدرا به انسان دارد و شايد بتوان گفت بدون بررسي صبغه عرفاني كه در حكمت متعاليه مشهود است، نمي توان انسان را از نظر ملاصدرا مورد شناسايي قرار داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 639
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی