برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  6 , شماره  22 ; از صفحه 75 تا صفحه 91 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فقهي و حقوقي معاملات شرکت هاي ليزينگ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
 
چکیده: 

شرکت هاي ليزينگ از موسسه هاي اقتصادي موفق در سال هاي اخير هستند. اين شرکت ها با واگذاري مدت دار و اقساطي کالاها، از يک طرف به مصرف کنندگان و از طرف ديگر به کارخانه هاي توليدي و در نهايت به توليد و اشتغال کشورها کمک مي کنند. مطالعات تجربي نشان مي دهد رعايت متغيرهاي ذيل در ميزان کاميابي شرکت هاي ليزينگ تاثيرگذار بوده است.
1. وضعيت اقتصادي مشتريان در زمان انعقاد قرارداد که از جهت ميزان پيش پرداخت، مبلغ و تعداد اقساط، تنوع فراواني دارند.
2. وضعيت اقتصادي مشتريان در طول مدت قرارداد که به طور مرتب در تغيير بوده، گاهي بهبود مي يابد و گاهي مشكل پيدا مي كنند.
3. وضعيت نقدينگي شرکت هاي ليزينگ که گاهي به دليل رونق بازار با کسري نقدينگي و گاهي به دليل رکود، با مازاد نقدينگي مواجه مي شوند.
استفاده از قراردادهاي مالي و روش محاسباتي مناسب که بتواند تنوع سليقه ها و توان مالي مشتريان در زمان حال و آينده را پاسخ دهد و قابل انعطاف در وضعيت نقدينگي شرکت ليزينگ در زمان حال و آينده نيز باشد، باعث گسترش شرکت هاي ليزينگ مي شود.
قرارداد فعلي شرکت هاي ليزينگ ايران، قرارداد ساده اجاره به شرط تمليک با روش محاسباتي بانکي است. اين شيوه نه تنها قابليت انعطاف در تحولات آينده مشتريان و نقدينگي شرکت ليزينگ را ندارد، پاسخگوي تنوع نياز مشتريان در زمان قرارداد هم نيست.
به نظر مي رسد با ترکيب قراردادهاي اجاره به شرط تمليک و صلح و تغيير روش محاسباتي بتوان به اهداف مورد نظر نائل شد. اين مقاله در صدد است به تبيين فقهي چنين قراردادي براي رسيدن به اهداف مذکور بپردازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسویان، س. (1385). بررسی فقهی و حقوقی معاملات شرکت های لیزینگ. اقتصاد اسلامی, 6(22), 75-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65040Vancouver : کپی

موسویان سیدعباس. بررسی فقهی و حقوقی معاملات شرکت های لیزینگ. اقتصاد اسلامی. 1385 [cited 2021July23];6(22):75-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65040IEEE : کپی

موسویان، س.، 1385. بررسی فقهی و حقوقی معاملات شرکت های لیزینگ. اقتصاد اسلامی, [online] 6(22), pp.75-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65040. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 272 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی