برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

درباره فلسفه تاريخ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

فرض بر آن است که ديدگاه به «تاريخ» و سنت تاريخ نويسي و بر مبناي اين دو، نگاه نظري و تاملي به تاريخ که از آن اصطلاح «فلسفه تاريخ» را اراده مي کنيم، به دو دوره کلي قديم و مدرن (جديد) قابل تقسيم است. در ديدگاه قديم و سنتي، «تاريخ» نه امري منحاز و مستقل از «وجود»، بلکه يکي از شئون و جلوه هاي هستي و اغلب مظهر و مجلاي اراده الوهي تلقي مي شد؛ درحالي که در ديدگاه جديد و برآمده از قرن هيجدهم ميلادي و عصر روشنگري اروپا، «تاريخ» مستقل از عالم و در نسبت با آگاهي فاعل شناسا و اراده جزيي تحليل و تفسير مي شود. در واقع آنچه در ديدگاه اصيل سنتي به اراده کلي و فطرت عالم نسبت داده مي شد، در نظرگاه مدرن به فاهمه و عقل آدمي نسبت داده مي شود و طبيعي است اين اختلاف در مبنا، تمايز در روش و نتايج هم به بار خواهد آورد.
در اين مقاله ضمن بيان چگونگي شکل گيري ديدگاه جديد درباره تاريخ و تمايزهاي آن با ادوار پيشين، به برخي ويژگي ها و مختصات نگاه به تاريخ بر مبناي انديشه ديني نيز پرداخته خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کلباسی اشتری، ح. (1385). درباره فلسفه تاریخ. قبسات, -(مسلسل 39-40), 299-312. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65021Vancouver : کپی

کلباسی اشتری حسین. درباره فلسفه تاریخ. قبسات. 1385 [cited 2021May07];-(مسلسل 39-40):299-312. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65021IEEE : کپی

کلباسی اشتری، ح.، 1385. درباره فلسفه تاریخ. قبسات, [online] -(مسلسل 39-40), pp.299-312. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=65021. 

 
بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی